Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեղադրել է ԱՄՆ-ին ու ԵՄ-ին՝ Հայաստանին օգնելու համար
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն անդրադարձել է ապրիլին կայանալիք ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան եռակողմ հանդիպմանը մի մի շարք մեղադրական հայտարարություններ հնչեցրել։
Հաջիզադեն նշել է, որ Վաշինգտոնի և Բրյուսելի՝ նման բացահայտ հայանպաստ դիրքորոշումը, Հայաստանում ռևանշիստական տրամադրությունների ֆոնին, կարող է վտանգավոր պատրանք ստեղծել Հայաստանում, որ ԵՄ-ը և ԱՄՆ-ն կաջակցեն իրեն Ադրբեջանի դեմ հերթական հնարավոր սադրանքներում: Այդ դեպքում ԵՄ-ը և ԱՄՆ-ն կկիսեն պատասխանատվությունը Հայաստանի ցանկացած ապակայունացնող գործողությունների համար։
«Այն ժամանակահատվածում, երբ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի և սկզբունքների հիման վրա ստեղծվում է եզակի հնարավորություն հարատև խաղաղության, կայունության և անվտանգության հասնելու համար, մենք ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում բոլոր կողմերին՝ զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ խաղաղ ջանքերի վրա և հրահրել տարածաշրջանում լարվածության և անկայունության նոր ալիքներ», - նշել է նա:

The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan blamed the USA and the EU for helping Armenia
The Foreign Ministry of Azerbaijan's spokesman, Ayhan Hajizade, referred to the US-EU-Armenia tripartite meeting to be held in April and made several accusatory statements.
Hajizade noted that Washington and Brussels' openly pro-Armenian position, against the background of revanchist sentiments in Armenia, can create a dangerous illusion in Armenia that the EU and the USA will support it in the next possible provocations against Azerbaijan. In that case, the EU and the US will share responsibility for any destabilizing actions of Armenia.
"At a time when a unique opportunity is being created based on the fundamental norms and principles of international law to achieve lasting peace, stability, and security, we once again call on all parties to refrain from actions that could negatively impact peace efforts and provoke new waves of tension and instability in the region," he noted.