«Ռուսներից ազդակներ կային, որ Ադրբեջանը ցանկանում է ռազմական լուծում տալ հարցին». Վլադիմիր Գրիգորյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը ԼՂ նախագահի խորհրդական Վլադիմիր Գրիգորյանն է։ Նա խոսել է ԼՂ-ի անկման պատճառների, Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի, Ադրբեջանի հետ ինտեգրացիայի գնալու հարցում բնակչության և քաղաքական դերակատարների անհամաձայնության, ինչպես նաև Բաքվից Սամվել Շահրամանյանի հետ ԼՂ նախկին նախագահների կապի դուրս գալու մասին։
Նրա խոսքով՝ հուլիս-օգոստոս ամիսներին ռուսները ներկայացրել են, որ եթե չգնան ինտեգրացիոն պրոցեսներ, Ադրբեջանը դիմելու է ռազմական գործողությունների, և իրենք այդ պարագայում չեն կարողանա որևէ կերպ միջամտել․ «Ռուսներից ստանում էինք ազդակներ, զգուշացումներ, որ Ադրբեջանը ցանկանում է հարցին լուծում տալ ռազմական ճանապարհով։ Բնակչությունը և քաղաքական դերակատարները դեմ էին, որ զարգանան ինտեգրացիոն գործընթացներ։ Արցախից որևէ բան կախված չէր։ Արցախի նախկին նախագահները Բաքվից զանգել են Սամվել Շահրամանյանին։ Արցախի ներկա և նախկին իշխանություններն արել են այն մաքսիմալն, ինչ պետք է անեին»։

"There were signals from the Russians that Azerbaijan wants to give a military solution to the issue." Vladimir Grigoryan (VIDEO)
The guest of Radar Armenia's "Radar Conversation" program is Vladimir Grigoryan, adviser to the President of Nagorno-Karabakh. He spoke about the reasons for the decline of Nagorno-Karabakh, the resignation of Araik Harutyunyan, the disagreement of the population and political actors regarding integration with Azerbaijan, as well as the withdrawal of former presidents of Nagorno-Karabakh from Samvel Shahramanian in Baku.
According to him, the Russians said Azerbaijan would resort to military operations in July and August if they did not go through the integration processes. In that case, they would not be able to intervene in any way. "We received signals and warnings from the Russians that Azerbaijan wants to solve the issue by military means. The population and political actors were against the development of integration processes. They would work hard. Nothing depended on Artsakh. The former president of Artsakh called Samvel Shahramanian from Baku."Artsakh's current and former authorities have done the maximum they had to do. Nothing depended on Artsakh.