«5-րդ շարասյան վերջին մարտն է. օպերացիա առանց Լարսը փակելու». Ռուբեն Մեհրաբյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը «Հանուն հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանն է։
Նա անդրադարձել է սահմանազատման գործընթացին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, Տավուշի մարզում տեղի ունեցող իրադարձություններին, խոսել Ալիև-Պուտին հանդիպման, սպասվելիք Շոլց-Ալիև և Փաշինյան-Պուտին հանդիպումներից և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորելու հեռանկարներից։
Ռուբեն Մեհրաբյանի դիտարկմամաբ՝ Տավուշի մարզում այդ խմբերի ակտիվացումը Ռուսաստանի պաշտոնական արձագանքն է հայ-ադրբեջանական պայմանավորվածությանը.
«Սրբազան կոչվող անսուրբ անձինք սահմանագլխին պետության դեմ գործունեությամբ են զբաղված։
Ռուսաստանը կրել է ծանրագույն բարոյաքաղաքական ֆիասկո, և այս արդյունքը հնարավորություն է տալիս վարչապետին ռուսներին ասել՝ դուք այստեղ անելիք չունեք։
Ադրբեջանը մտել է մի պարտավորության տակ, որի վրայով չի կարող անցնել։ Ժամանակն է սահմանազատման գործընթացը տեղափոխել միջազգային հովանու ներքո և ռուսական ներկայությունը տարածաշրջանում լիկվիդացնել»։
Անդրադառնալով այսօր տեղի ունեցած Պուտին-Ալիև հանդիպմանը՝ Մեհրաբյանը նկատեց․ այն ռազմավարական բնույթի հանդիպում է երկու հոգեեղբայրների միջև, սակայն արդյունքների մասին պետք է խոսել սպասվելիք  Ալիև-Շոլց հանդիպումից հետո միայն։
Կրկին խոսելով Տավուշում կատարվողի մասին՝ ասաց. «5-րդ շարասյունն ու 6-րդ պալատը թափված են լինելու փողոցում. սա նրանց վերջին մարտն է։ Այս խորեոգրաֆիան Լարս փակելու օպերացիա է՝ առանց Լարսը փակելու։ Ասել են՝ պետք չի Լարս փակել, «տավարիշ կոմանդիր», մենք Բագրատաշենում կանենք»։

"It is the last battle of the 5th column. operation without closing Lars". Ruben Mehrabyan (VIDEO)
The guest of Radar Armenia's "Radar conversation" program is Ruben Mehrabyan, the vice-president of the "For the Republic" party.
He referred to the border demarcation process, the agreement reached between Armenia and Azerbaijan, the events taking place in the Tavush region, the Aliyev-Putin meeting, the upcoming Scholz-Aliev and Pashinyan-Putin meetings, and the prospects for regulating Armenian-Azerbaijani relations.
According to Ruben Mehrabyan, the activation of these groups in the Tavush region is Russia's official response to the Armenian-Azerbaijani agreement.
"Unholy persons called saints are engaged in activities against the state at the border.
Russia suffered the worst moral and political fiasco, and this result gives the prime minister an opportunity to tell the Russians: you have nothing to do here.
Azerbaijan entered into an obligation that it cannot pass. It's time to move the border demarcation process under international auspices and liquidate the Russian presence in the region."
Referring to the Putin-Aliev meeting that took place today, Mehrabyan noted: it is a strategic meeting between two soul brothers, but the results should be discussed only after the upcoming Aliyev-Sholz meeting.
Speaking again about what is happening in Tavush, he said. "The 5th column and the 6th palace will be scattered on the street. this is their last battle. This choreography is an operation to close Lars without closing Lars. They said that there is no need to close Lars, "Tavarish commander", we will do it in Bagratashen.