«Հայ-ռուսական հարաբերությունները մաքսիմալ անկեղծ են». Սոնա Ղազարյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը։ Նա անդրադարձել է ԵԽԽՎ-ի ընդունած «Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում» բանաձևին և համանուն խորհրդատվությանը, որով դատապարտվում են 2023թ․ սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները։
Նա խոսել է հայ-ռուսական հարաբերությունների, մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հավանականության, ինչպես նաև ԵԽ-ում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթի կարևոր շեշտադրումների մասին։
Պատգամավորի խոսքով՝ ԵԽԽՎ-ն իր բոլոր մեխանիզմները զետեղել է բանաձևում, իսկ ԼՂ էթնիկ զտման վերաբերյալ եվրոպական մայրաքաղաքները հստակ դիրքորոշում ունեն։
Խոսելով ԵԽ-ում Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա ելույթի մասին՝ Ղազարյանը նկատեց, որ հոտնկայս ծափահարությունները գնահատական էին վարչապետի ելույթին։
Հայ-ռուսական ներկայիս հարաբերությունների մասին հարցին պատգամավորը պատասխանեց. «Հարաբերությունները մաքսիմալ անկեղծ են»։
Իսկ բրյուսելյան այցի վերաբերյալ Սոնա Ղազարյանը նշեց, որ պետք է փորձել բրյուսելյան հարթակում հաջողության հասնել. «Ցանկալի չէ ունենալ թղթի վրա խաղաղության պայմանագիր, որը հաջորդ օրը խախտվելու է»։

«Армяно-российские отношения максимально искренние». Сона Казарян (ВИДЕО)
В студии «Radar Armenia» гостьей программы «Радар Интервью» стала депутат фракции «Гражданский договор» НС Сона Казарян. Она коснулась принятой ПАСЕ резолюции «Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе» и одноименной рекомендации, осуждающей военные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха 19 сентября 2023 года.
Она рассказала об армяно-российских отношениях, возможности подписания мирного соглашения до конца года, а также важных моментах выступления Никола Пашиняна на Европарламенте.
По словам депутата, ПАСЕ включила в резолюцию все свои механизмы, и европейские столицы имеют четкую позицию относительно этнической чистки Нагорного Карабаха.
Говоря о вчерашнем выступлении Никола Пашиняна в Европарламенте, Казарян заметила, что овации стоя были оценкой выступления премьер-министра.
Депутат ответила на вопрос о текущих армяно-российских отношениях. «Отношения максимально честные».
Касаясь визита в Брюссель, Сона Казарян отметила, что мы должны постараться добиться успеха на брюссельской платформе. «Нежелательно иметь мирное соглашение на бумаге, которое будет нарушено на следующий день».