««Խաղաղության խաչմերուկ»-ով ռեգիոնի որևէ երկիր հետաքրքրված չէ». Սուրենյանց
Radar Armenia-ն 2023 թվականն ամփոփել է «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցի հետ։
- Աշխարհաքաղաքական իրողությունների համատեքստում ինչպե՞ս եք գնահատում անցնող տարին։
- 2023 թվականը մեր պատմության ամենաողբերգական տարին է եղել 1915 թվականից հետո, որովհետև հայոց աշխարհ ենք կորցրել՝ Արցախը։ Աշխարհաքաղաքական իրողությունները դարձյալ ոչ բարենպաստ համատեքստով են Հայաստանի համար զարգանում, որովհետև, մի կողմից, զրոյական մակարդակի են իջեցված հայ-ռուսական հարաբերությունները, մյուս կողմից՝ Հայաստան-Արևմուտքը հարաբերություններն այժմ չունեն բովանդակություն։ Այո, ինչ–որ ակտիվություն կա, տեսնում ենք այցելությունների, ազդակների հաճախակիություն, բայց առայժմ բովանդակություն չեմ տեսնում, որովհետև չենք ձևակերպել այն իրական նշաձողը, որն ակնկալում ենք ստանալ Արևմուտքից։
-  Որքանո՞վ հնարավոր կլինի իրագործել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
- «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի մասին խոսել եմ․ ցավոք, ռեգիոնի որևէ երկիր դրանով հետաքրքրված չէ։ Երկրներ կան, որ նույնիսկ այդտեղ իրենց կոնկուրենցիա են տեսնում։ Դրանում շահագրգիռ կարող է լինել միայն Ռուսաստանը, այն էլ՝ այն պայմանով, եթե ինքը վերահսկի այդ կոմունիկացիանները։ Մյուս կողմից՝ ականատեսն ենք Հայաստանի կառավարության քաղաքականության ճիշտ հակառակ տրամաբանությանը։ Նույնիսկ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի կարգավորումից է փորձում հրաժարվել։ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի համար որևէ հեռանկար չեմ տեսնում։
-Ինչպես կզարգանան հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները 2024 թվականին։
- Բարդ են լինելու նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները, որովհետև ինչքան էլ խոսենք, որ խաղաղության պայմանագիրը մոտ է, տեսանելի է, որ Ադրբեջանը ըստ էության, շահագրգռված չէ պայմանագրի ստորագրմամբ։ Փորձելու է ժամանակ ձգել, որպեսզի ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի ընտրությունների պատճառով մեր տարածաշրջանի նկատմամբ միջազգային ուշադրությունը թուլանա, և նա կարողանա օգտվել իրավիճակից՝ Հայաստանի նկատմամբ լրացուցիչ ճնշումներ բանեցնելով։

"No country in the region is interested in the Crossroads of Peace." Surenyants
Radar Armenia summarized 2023 with the chairman of the "Democratic Alternative" party, Suren Surenyants.
- How do you evaluate the past year in the context of geopolitical realities?
- The year 2023 was the most tragic in our history after 1915 because we lost an Armenian world, Artsakh. Geopolitical realities are again developing in an unfavorable context for Armenia because, on the one hand, Armenian-Russian relations have been reduced to zero. On the other hand, relations between Armenia and the West have no content now. Yes, there is some activity; we see the frequency of visits and impulses, but so far, I do not see content because we have yet to formulate the accurate benchmark we expect to receive from the West.
- To what extent can the "Crossroads of Peace" project be implemented?
- I spoke about "Crossroads of Peace," but unfortunately, no country in the region is interested in it. Some countries see their competition even there. Only Russia can be interested in it if it controls those communications. On the other hand, we are witnessing the exact opposite logic of the Armenian government's policy. He is even trying to refuse the settlement of point 9 of the tripartite statement of November 9. I don't see any prospects for "Crossroads of Peace."
- How will Armenian-Azerbaijani relations develop in 2024?
- The Armenian-Azerbaijani relations will also be complicated because, no matter how much we say that the peace agreement is close, it is evident that Azerbaijan is not interested in signing the agreement. He will try to bide his time so that, due to the elections in the USA and Russia, the international attention towards our region will weaken, and he will be able to take advantage of the situation by putting additional pressure on Armenia.