««Խաղաղության խաչմերուկ»-ով ռեգիոնի որևէ երկիր հետաքրքրված չէ». Սուրենյանց
Radar Armenia-ն 2023 թվականն ամփոփել է «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցի հետ։
- Աշխարհաքաղաքական իրողությունների համատեքստում ինչպե՞ս եք գնահատում անցնող տարին։
- 2023 թվականը մեր պատմության ամենաողբերգական տարին է եղել 1915 թվականից հետո, որովհետև հայոց աշխարհ ենք կորցրել՝ Արցախը։ Աշխարհաքաղաքական իրողությունները դարձյալ ոչ բարենպաստ համատեքստով են Հայաստանի համար զարգանում, որովհետև, մի կողմից, զրոյական մակարդակի են իջեցված հայ-ռուսական հարաբերությունները, մյուս կողմից՝ Հայաստան-Արևմուտքը հարաբերություններն այժմ չունեն բովանդակություն։ Այո, ինչ–որ ակտիվություն կա, տեսնում ենք այցելությունների, ազդակների հաճախակիություն, բայց առայժմ բովանդակություն չեմ տեսնում, որովհետև չենք ձևակերպել այն իրական նշաձողը, որն ակնկալում ենք ստանալ Արևմուտքից։
-  Որքանո՞վ հնարավոր կլինի իրագործել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
- «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի մասին խոսել եմ․ ցավոք, ռեգիոնի որևէ երկիր դրանով հետաքրքրված չէ։ Երկրներ կան, որ նույնիսկ այդտեղ իրենց կոնկուրենցիա են տեսնում։ Դրանում շահագրգիռ կարող է լինել միայն Ռուսաստանը, այն էլ՝ այն պայմանով, եթե ինքը վերահսկի այդ կոմունիկացիանները։ Մյուս կողմից՝ ականատեսն ենք Հայաստանի կառավարության քաղաքականության ճիշտ հակառակ տրամաբանությանը։ Նույնիսկ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի կարգավորումից է փորձում հրաժարվել։ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի համար որևէ հեռանկար չեմ տեսնում։
-Ինչպես կզարգանան հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները 2024 թվականին։
- Բարդ են լինելու նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները, որովհետև ինչքան էլ խոսենք, որ խաղաղության պայմանագիրը մոտ է, տեսանելի է, որ Ադրբեջանը ըստ էության, շահագրգռված չէ պայմանագրի ստորագրմամբ։ Փորձելու է ժամանակ ձգել, որպեսզի ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի ընտրությունների պատճառով մեր տարածաշրջանի նկատմամբ միջազգային ուշադրությունը թուլանա, և նա կարողանա օգտվել իրավիճակից՝ Հայաստանի նկատմամբ լրացուցիչ ճնշումներ բանեցնելով։

Radar Armenia подвел итоги 2023 года с председателем партии «Демократическая альтернатива» Суреном Суренянцем.
- Как вы оцениваете прошедший год в контексте геополитических реалий?
- 2023 год был самым трагическим годом в нашей истории после 1915 года, потому что мы потеряли армянский мир, Арцах. Геополитические реалии вновь развиваются в неблагоприятном для Армении контексте, поскольку, с одной стороны, армяно-российские отношения сведены к нулевому уровню, а с другой стороны, отношения между Арменией и Западом теперь не имеют никакого содержания. Да, есть определенная активность, мы видим частоту посещений, импульсы, но содержания я пока не вижу, потому что мы не сформулировали реальный ориентир, который ожидаем получить от Запада.
- В какой степени удастся реализовать проект «Перекресток мира»?
- Я говорил о «Перекрестке Мира». к сожалению, ни одна страна региона в этом не заинтересована. Есть страны, которые даже видят там конкуренцию себе. В этом может быть заинтересована только Россия, если она будет контролировать эти коммуникации. С другой стороны, мы наблюдаем прямо противоположную логику политики правительства Армении. Они даже пытаются отказаться от урегулирования пункта 9 трехстороннего заявления от 9 ноября. Я не вижу никаких перспектив у «Перекрестка мира».
- Как будут развиваться армяно-азербайджанские отношения в 2024 году?
- Армяно-азербайджанские отношения также будут сложными, потому что сколько бы мы ни говорили о том, что мирное соглашение близко, видно, что Азербайджан не заинтересован в подписании соглашения. Он постарается выжидать, чтобы из-за выборов в США и России международное внимание к нашему региону ослабло, и он смог воспользоваться ситуацией, оказав дополнительное давление на Армению.