«Ալիևը կամ պատրաստվում է նոր պատերազմի, կամ փորձում է պայմանագիր չստորագրելու համար ժամանակ ձգել»
- Ադրբեջանը երկկողմ ձևաչափով աշխատելու կոչ է անում Երևանին։ Ինչու՞ է Բաքուն ցանկանում առանց միջնորդների աշխատել Հայաստանի հետ։
- Ադրբեջանը փորձում է միջնորդներին դուրս մղել այս խաղից, որովհետև միջնորդները նաև Ադրբեջանի վրա են ճնշումներ գործադրում, որպեսզի Հայաստանի շահերը հաշվի առնվի խաղաղության գործընթացում, այդ թվում՝ Արցախից բռնի տեղահանված հայության շահերը։ Իրենք ուզում են ստանալ խաղաղության պայմանագիր, որտեղ Արցախի հարց ընդհանրապես չի լինի և կնետվի պատմության աղբարկղը։ Միայն դրանից հետո են պատրաստ խաղաղության պայմանագիր ստանալ։ Դրա համար Ալիևը խուսափում է նաև արևմտյան հարթակներում բանակցություններից։ Չի մեկնում Վաշինգտոն, Բրյուսել կամ Գրանադա՝ իմանալով, որ այնտեղ իրեն մեծ ճնշումներ են սպասվում այս հարցում։ Այդ իսկ պատճառով էլ ցանկանում է բանակցել միայն ռուսական հարթակներում, որտեղ ճնշումներ չեն լինի։
- Ադրբեջանի նախագահն անակնկալ հայտարարեց արտահերթ նախագահական ընտրությունների գնալու մասին։ Ինչու՞ է շտապում Ալիևը, և ո՞րն է այս ընտրությունների իրական նպատակը։
- Ինչ վերաբերում է արտահերթ նախագահական ընտրություններին, սա բավականին հետաքրքիր կոմբինացիա էր, նաև՝ անսպասելի։ Իմ կարծիքով՝ տարբերակներից մեկն այն է, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր  պատերազմի։ Նախորդ անգամ, երբ 2018 թվականին Ալիևը գնաց արտահերթ նախագահական ընտրությունների, նա ակնհայտորեն պատրաստվում էր նոր պատերազմի Հայաստանի դեմ։ Եվ այդպես, արագացնելով գործընթացները, փորձում էր շատ հանգիստ պայմաններում գնալ ռազմական գործողությունների։ Հիմա էլ չի բացառվում, որ արագացնելով գործընթացը՝ նա պատրաստվում է նոր պատերազմի։ Սա տարբերակներից մեկն է։ Իսկ երկրորդ տարբերակն էլ այն է, որ ԱՄՆ-ն ճնշումներ է գործադրում, որպեսզի Ադրբեջանը շատ արագ Հայաստանի հետ կնքի խաղաղության պայմանագիր։ Չի բացառվում, որ Ալիևը, գնալով նախագահական ընտրությունների, փորձում է ժամանակ ձգել և Հայաստանի հետ չստորագրել խաղաղության համաձայնագիր։
Ադրբեջանում շատ փորձագետներ, պաշտոնյաներ բացահայտորեն նշում են, որ պետք է դիմանալ 1 տարի՝ մինչև ԱՄՆ-ում 2024 թվականի վերջին տեղի կունենան նախագահական ընտրություններ։ Նրանք հույս են հայտնում, որ նախագահ կընտրվի Թրամփը, և իրենց նկատմամաբ գործադրվող ճնշումները վերանան։ Այսպիսով միգուցե ձգձգում է ժամանակը՝ գնալով նախագահական ընտրությունների։ Ամերիկայի դեմոկրատներն ավանդաբար ավելի կոշտ դիրքորոշում են ունեցել բռնապետական ռեժիմների նկատմամբ․ լինի ՌԴ-ն, Իրանը, թե Թուրքիան։ Հիմա էլ շատ լուրջ ճնշումներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ։ Սրան հակառակ՝ հանրապետականների վարչակազմերը, որպես կանոն, բռնապետական ռեժիմների հետ հաջողությամբ կարողանում են համագործակցել և աչք են փակում այդ երկրներում տեղի ունեցող մարդու իրավունքների խախտումների վրա։
- Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ի՞նչ զարգացումներ կունենա․ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորություն կա՞։
- Միշտ թերահավատ եմ եղել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։ Նախորդ տարի էլ, երբ ասում էին՝ մինչև տարեվերջ հնարավորություն կա ստորագրելու, այս տարի էլ, միշտ ասել եմ, որ չեմ հավատում։ Դրա պատճառները շատ են։ Կարծում եմ, որ չի ստորագրվելու այդ խաղաղության պայմանագիրը։ Այն ձախողվելու է, և որոշ ժամանակ հետո նոր պատերազմի շեմին ենք կանգնելու։ Դրա համար պետք է իրականությանը սթափ աչքերով նայել և պատրաստ լինել հնարավոր բոլոր զարգացումներին։

"Aliyev is either preparing for a new war, or he is trying to delay the signing of an agreement"
- Azerbaijan calls on Yerevan to work in a bilateral format. Why does Baku want to work with Armenia without intermediaries?
- Azerbaijan is trying to push the mediators out of this game because the mediators are also putting pressure on Azerbaijan so that the interests of Armenia are taken into account in the peace process, including the interests of Armenians forcibly displaced from Artsakh. They want to get a peace agreement where there will be no question of Artsakh, and it will be thrown into the dustbin of history. Only after that are they ready to receive a peace treaty. That is why Aliyev also avoids negotiations on Western platforms. He does not go to Washington, Brussels, or Granada, knowing there will be tremendous pressure on him. That is why he wants to negotiate only on Russian platforms, where there will be no pressure.
- The President of Azerbaijan made a surprise announcement about going to extraordinary presidential elections. Why is Aliyev in a hurry, and what is the real purpose of these elections?
- As for the extraordinary presidential elections, this was quite an exciting combination, also unexpected. One of the options is that Azerbaijan is preparing for a new war. The previous time, when Aliyev went to the early presidential elections in 2018, he was preparing for a new war against Armenia. And so, speeding up the processes, he tried to go to military operations under very calm conditions. Now, it is included that he is preparing for a new war by speeding up the process. This is one of the options. And the second option is that the USA is putting pressure on Azerbaijan to sign a peace treaty with Armenia very quickly. It is not excluded that Aliyev, going to the presidential elections, is trying to delay and not sign a peace agreement with Armenia.
Many experts and officials in Azerbaijan openly state that they have to wait 1 year until presidential elections will be held in the USA at the end of 2024. They express hope that Trump will be elected president and that the pressures against them will disappear. He may be delaying the time for the presidential elections. America's Democrats have traditionally had a stricter stance towards dictatorial regimes, be it Russia, Iran, or Turkey. Even now, there are severe pressures on Azerbaijan. Contrary to this, Republican administrations, as a rule, can successfully cooperate with dictatorial regimes and disregard human rights violations occurring in those countries.
- What developments will the process of regulating Armenian-Azerbaijani relations have? Is there a possibility of signing a peace treaty?
- I have always been skeptical about the signing of the peace treaty. Last year, when they said that there was a chance to sign before the end of the year, this year, too, I have always said that I don't believe it. There are many reasons for this. The peace agreement will not be signed. It will fail, and we will stand on the threshold of a new war after some time. That's why you must look at reality soberly and be ready for all possible developments.