«Անհրաժեշտ է ձգտել եռակողմ համաձայնագրերի ամբողջական իրականացմանը»․ ՌԴ ԱԳՆ
Ապրիլի 23-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել նախարարության կոլեգիայի նիստ՝ «Հարավային Կովկասում ռուսական շահերի խթանման մասին» թեմայով, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Ընդգծվում է, որ հանուն Ռուսաստանին «ռազմավարական պարտություն պատճառելու» «կոլեկտիվ Արևմուտքը»՝ հետևելով Ուկրաինայի օրինակին, ձգտում է ապակայունացնել իրավիճակը հետխորհրդային տարածքի այլ հատվածներում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում, խաթարել դաշինքը և գործընկերությունը։ Ռուսաստանը տարածաշրջանի երկրների հետ կապող հարաբերությունները ոչնչացնում են հավաքական անվտանգության և տնտեսական գործընկերության գոյություն ունեցող մեխանիզմները։
Նշվում է, որ, ի տարբերություն արևմտյանների, առաջնորդվելով բացառապես «զրոյական խաղերի» տրամաբանությամբ, Ռուսաստանի համար առաջնահերթությունը միշտ եղել և մնում է Հարավային Կովկասում կայունության, անվտանգության և բարգավաճման ապահովումը։ Ռուսաստանը կզարգացնի փոխադարձ հարգալից և փոխշահավետ համագործակցություն տարածաշրջանի բոլոր պետությունների հետ, որոնց հետ միավորում է ընդհանուր դարավոր պատմությունը, աշխարհագրական մերձեցումը և սերտ մարդկային շփումները։
«Անհրաժեշտ է ձգտել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև եռակողմ համաձայնագրերի ամբողջական իրականացմանը՝ ներառյալ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի հաստատումը, տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումը։ Աբխազիայի, Վրաստանի և Հարավային Օսիայի մասնակցությամբ Անդրկովկասի վերաբերյալ Ժնևյան միջազգային քննարկումների շրջանակներում Ռուսաստանը կշարունակի աշխատել ուժի չկիրառման վերաբերյալ հուսալի համաձայնությունների ձեռքբերման ուղղությամբ։
Տարածաշրջանի ամրապնդման խնդիրները պետք է լուծվեն տարածաշրջանի ղեկավարների ջանքերով՝ առանց արտաքին միջամտության։ Այս համատեքստում ընդգծվել է «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային պլատֆորմի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Իրան, Ռուսաստան, Թուրքիա) ներուժի օգտագործման առանձնահատուկ նշանակությունը։ Այս ուղղությամբ նախանշվել են գործնական քայլեր»,- ասված է հայտարարությունում։

23 апреля под руководством министра иностранных дел России Сергея Лаврова состоялось заседание коллегии министерства на тему "Продвижение российских интересов на Южном Кавказе", сообщает МИД России.
Подчеркивается, что ради «нанесения стратегического поражения» России «коллективный Запад» по примеру Украины стремится дестабилизировать ситуацию на других участках постсоветского пространства, в том числе подорвать союз и партнерство на Южном Кавказе. Отношения, связывающие Россию со странами региона, разрушают существующие механизмы коллективной безопасности и экономического партнерства.
Отмечается, что в отличие от западников, руководствующихся исключительно логикой «нулевых игр», приоритетом для России всегда было и остается обеспечение стабильности, безопасности и процветания на Южном Кавказе. Россия будет развивать взаимоуважительное и взаимовыгодное сотрудничество со всеми государствами региона, с которыми ее объединяет общая многовековая история, географическая близость и тесные человеческие контакты.
"Необходимо стремиться к полной реализации трехсторонних соглашений между Азербайджаном, Арменией и Россией, включая заключение мирного договора между Баку и Ереваном, разблокирование транспортных коммуникаций в регионе и демаркацию армяно-азербайджанской границы. Россия продолжит работать над достижением надежных договоренностей о неприменении силы в рамках женевских международных дискуссий по Закавказью с участием Абхазии, Грузии и Южной Осетии.
Проблемы укрепления региона должны решаться усилиями лидеров региона без внешнего вмешательства. В этом контексте была подчеркнута особая важность использования потенциала консультативной региональной площадки «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия, Иран, Россия, Турция). В этом направлении намечены практические шаги", - говорится в сообщении.