«Արևմուտքը խարխլում է իրավիճակը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում». ՀԱՊԿ շտաբի պետ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը Մոսկվայում մամուլի ասուլիս է անցկացնում:
Ասուլիսի գլխավոր թեմաներն են 2022թ. ՀԱՊԿ կառավարման մարմինների և զորամիավորումների, հավաքական անվտանգության համակարգի միջոցների համատեղ պատրաստության արդյունքները, ինչպես նաև 2023 թվականի խնդիրները:
Ըստ ՀԱՊԿ շտաբի պետի՝ խորանում է կոնֆլիկտային իրավիճակը Կովկասի տարածաշրջանում՝ նախ և առաջ պայմանավորված այն հանգամանքով որ տարածաշրջանի երկրները ունեն չկարգավորված կոնֆլիկտ։ Ռուսաստանը տարածաշրջանում կայունացնող դեր ունի, իսկ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը, ուշադրություն չդարձնելով Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ մասնակցությանը, ձգտում են ետպատերազմական անվտանգային համակարգի իրենց ֆորմատը ներդնել։

"The West is undermining the situation in the CSTO zone of responsibility;" CSTO Chief of Staff
Head of the Joint Staff of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Anatoly Sidorov holds a press conference in Moscow.
The main topics of the press conference are the results of the 2022 joint preparation of the CSTO management bodies and military units, the means of the collective security system, and the issues of 2023.
According to the CSTO Chief of Staff, the conflict situation in the Caucasus region is deepening, primarily because the region's countries have an unresolved conflict. Russia has a stabilizing role in the area. Not paying attention to Armenia's participation in the CSTO, Washington, and Brussels strive to implement their post-war security system format.