«Արևմուտքը խարխլում է իրավիճակը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում». ՀԱՊԿ շտաբի պետ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը Մոսկվայում մամուլի ասուլիս է անցկացնում:
Ասուլիսի գլխավոր թեմաներն են 2022թ. ՀԱՊԿ կառավարման մարմինների և զորամիավորումների, հավաքական անվտանգության համակարգի միջոցների համատեղ պատրաստության արդյունքները, ինչպես նաև 2023 թվականի խնդիրները:
Ըստ ՀԱՊԿ շտաբի պետի՝ խորանում է կոնֆլիկտային իրավիճակը Կովկասի տարածաշրջանում՝ նախ և առաջ պայմանավորված այն հանգամանքով որ տարածաշրջանի երկրները ունեն չկարգավորված կոնֆլիկտ։ Ռուսաստանը տարածաշրջանում կայունացնող դեր ունի, իսկ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը, ուշադրություն չդարձնելով Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ մասնակցությանը, ձգտում են ետպատերազմական անվտանգային համակարգի իրենց ֆորմատը ներդնել։

«Запад расшатывает ситуацию в зоне ответственности ОДКБ». Начальник штаба ОДКБ
Начальник Объединенного штаба Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Анатолий Сидоров проводит пресс-конференцию в Москве.
Основные темы пресс-конференции – 2022 год. Итоги совместной подготовки органов управления и воинских формирований ОДКБ, мероприятия системы коллективной безопасности, а также задачи на 2023 год.
По словам начальника штаба ОДКБ, конфликтная ситуация в Кавказском регионе углубляется, в первую очередь из-за того, что страны региона имеют неурегулированный конфликт. У России стабилизирующая роль в регионе, а Вашингтон и Брюссель, не обращая внимания на участие Армении в ОДКБ, стремятся реализовать свой формат послевоенной системы безопасности.