Ի՞նչ կլինի, եթե Հայաստանի ղեկավարը Ադրբեջանի հասցեին անցնի ագրեսիվ տոնի
Երկար պատասխա՝ այո, երկրի ներսում շատերը կուրախանան, բարոյական բավարարվածություն կստանան։ Բայց դա միայն կլեգիտիմացնի Ադրբեջանի կողմից մեզ հետ չբանակցելը ու Հայաստանի նկատմամբ ավելի ագրեսիվ պահվածքը։
Իսկ լեգիտիմությունը հենց այն է, ինչն այժմ Ադրբեջանին պակասում է Սյունիքի վրա հարձակվելու համար։ Եթե հանկարծ Ադրբեջանը աշխարհին կարողացավ ցույց տա, որ Հայաստանը ագրեսիվ մտադրություններ ունի, առանց հապաղելու կգա Սյունիքի վրա։
Այո, Ադրբեջանը մեր նկատմամբ ագրեսիվ է ու խաղաղ մտադրություններ չունի։ Բայց եթե հանկարծ աշխարհը կասկածեց մեր խաղաղ մտադրությունների վրա, մենք կկորցնենք այն քաղաքական աջակցությունը, որի շնորհիվ Ադրբեջանն այժմ չի հարձակվում Հայաստանի վրա։
Ադրբեջանի դիվանագիտությունը աշխարհին փորձել ու փորձում է «կերակրել», որ Հայաստանը ոչ թե զոհ է, այլ ագրեսիվ երկիր, որտեղ գործում են «ՈՄԱ-ի նման ահաբեկչական խմբավորումներ»` դրանով (առայժմ ապարդյուն) հող նախապատրաստում մեր դեմ ագրեսիայի համար։

What will happen if the leader of Armenia goes on an aggressive tone towards Azerbaijan?
Daniel Ioannisyan, head of the "Union of Conscious Citizens" organization, wrote on his Facebook page.
"What will happen if the leader of Armenia takes an aggressive tone towards Azerbaijan?"
Short answer: nothing good.
The long answer is yes; many inside the country will be happy and get moral satisfaction. But this will only legitimize Azerbaijan's non-negotiation with us and its more aggressive behavior towards Armenia.
And legitimacy is precisely what Azerbaijan lacks now to attack Syunik. If suddenly Azerbaijan was able to show the world that Armenia had aggressive intentions, it would attack Syunik without delay.
Yes, Azerbaijan is aggressive towards us and has no peaceful intentions. But if the world suddenly doubts our peaceful intentions, we will lose political support, which is why Azerbaijan is not attacking Armenia now.
Azerbaijan's diplomacy has tried and is trying to "feed" the world that Armenia is not a victim but an aggressive country where "terrorist groups like AOS" operate, thereby (so far in vain) preparing the ground for aggression against us.
If the authorities of our country start speaking aggressively, it will only help that line of Baku."