ՌԴ-ն վերջ դրեց չին-եվրոպական դաշինքին
«Երեկ ՏԱՍՍ գործակալությունը, հղում անելով USAID-ի Եվրոպայի ու Եվրասիայի համակարգող Մարիա Լոնգիի խոսքերին, հայտնեց, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է Հայաստանում մոդուլային միջուկային ռեակտորներ տեղադրել Ռուսաստանից կախվածությունը նվազեցնելու համար: Ընդ որում, հենց այս վերջին բառերն էին պատճառը, որ ՏԱՍՍ-ը թեմային անդրադարձավ, թեպետ սա իրականում վկայում է շատ ավելի լուրջ գլոբալ տեղաշարժերի մասին, քան Հայաստանի կախվածությունն է ՌԴ-ից:
Դեկտեմբերին գրել էի, որ ջերմամիջուկային ոլորտում առաջընթացի մասին աշխարհին հայտնելը, ըստ էության, նոր աշխարհակարգի ավետիսն է: Ընկերներիցս շատերը, մանավանդ՝ ֆիզիկոսները, թերահավատորեն վերաբերեցին այս լուրին՝ պնդելով, որ կիրառական ոլորտին հասնելու համար ջերմամիջուկային տեխնոլոգիաները դեռ տասնամյակներ ունեն: Բայց, արի ու տես, երկու շաբաթ առաջ Microsoft ընկերությունը պայմանագիր է կնքել Helion Energy-ի հետ: Ըստ պայմանագրի՝ Helion Energy-ն պարտավոր է 2028 թվականից Microsoft-ին ջերմամիջուկային ռեակտորի շնորհիվ մատակարարել 50 մՎտ էլեկտրաէներգիա: Ընդ որում, չմատակարարելու դեպքում պատվիրատուն բավականին լուրջ պատժամիջոցներ է կիրառելու, այսինքն, սա զուտ վենչուրային ներդրում չէ, այլ հստակ մատակարարման պայմանագիր:
Թե՛ ջերմամիջուկային պրոցեսները, թե՛ մոդուլային ատոմակայանները պետք է դիտարկել շատ ավելի լայն համատեքստում, քան Microsoft-ի էկոակտիվիզմը կամ ՌԴ-ին զսպելը: Սրանք նոր աշխարհի հենասյունային տեխնոլոգիաներն են, որոնք արհեստական բանականության, թվային տարադրամի, քվանտային համակարգիչների և տիեզերագնացության հետ մեկտեղ ուրվագծելու են նոր աշխարհակարգը: Աշխարհ, որտեղ այլևս գոյություն չեն ունենալու փաստաբաններ, պետծառայողների բանակ ու, օրինակ, բանկիրներ, ինչպես նաև նավթ։ Եվ, ինչն ավելի կարևոր է, նավթադոլար: Միակ գործոնը, որ կարող էր այս պլանը խաթարել, չին-եվրոպական հնարավոր ու արդեն ուրվագծվող դաշինքն էր, որին, սակայն, վերջ տվեց Ռուսաստանը` մտնելով Ուկրաինա:
Իմիջիայլոց, որ պատկերացնեք, ասեմ, որ մոդուլային ատոմակայանը մի ավտոտնակի չափ սարքավորում է, որը կարող է տալ կես գիգավատտ հզորություն, այսինք, Մեծամորի չափ, այսինքն, Հայաստանի ողջ սպառման մոտ 40%-ը: Ու նենց չի, որ սա նորագույն, նոր բացահայտված տեխնոլոգիա է․ ոչ։ Սա էլ, ջերմամիջուկայինն էլ, արհեստական բանականությունն էլ տասնամյակներ առաջ արդեն կային, ուղղակի ԱՄՆ-ն հիմա է որոշել, որ ժամանակն է դա մտցնել շուկա:
Սրա արդյունքում է, որ ՕՊԵԿ-ն, էս տարի արդեն երրորդ անգամ, պլանավորում է նավթի արդյունահանումը կրճատել, Ռուսաստանն արդեն ահագին կրճատել է, բայց դա, միևնույն է, չի հանգեցնում նավթի գների աճին: Սաուդիտները որոշել են ապագայի քաղաքներ սարքել, ինչ-որ աներևակայելի նախագծեր են փորձում իրականացնել, Դուբայը փորձում է նաև նարկոտրաֆիկի հաբ դառնալ: Բոլոր նավթագազային պետությունները հասկանում են, որ իրենց դարն ավարտվում է, և եկամուտների նոր աղբյուրներ են փորձում հայթայթել: Աշխարհը մոտենում է Մարքսի ու Էնգելսի ուտոպիստական ծայրագծին»:

Russia ended the Sino-European alliance
"Yesterday, the TASS agency, referring to the words of USAID's Europe and Eurasia coordinator Maria Longhi, reported that the USA is preparing to install modular nuclear reactors in Armenia to reduce dependence on Russia. Moreover, these last words were why TASS addressed the topic, although this indicates much more severe global changes than Armenia's dependence on the Russian Federation.
In December, telling the world about progress in the thermonuclear field is essentially the harbinger of a new world order. Many of my friends, especially physicists, were skeptical of this news, arguing that thermonuclear technology was still decades away from reaching practical applications. But lo and behold, Microsoft signed a contract with Helion Energy two weeks ago. According to the agreement, Helion Energy must supply Microsoft with 50 MW of electricity from the thermonuclear reactor starting in 2028. Moreover, in non-delivery, the customer will apply severe sanctions; this is not just a venture investment but a clear supply contract.
Both thermonuclear processes and modular nuclear power plants must be seen in a much broader context than Microsoft's eco-activism or curbing RF. These are the pillar technologies of the new world that, along with artificial intelligence, digital currency, quantum computers, and space travel, will outline the new world order. A world where lawyers, an army of civil servants, and, for example, bankers and oil will no longer exist. And, more importantly, the petrodollar. The only factor that could disrupt this plan was the possible and already emerging Sino-European alliance, which, however, was put an end to by Russia entering Ukraine.
By the way, to give you an idea, let me say that the modular nuclear power plant is equipment the size of a garage, which can provide half a gigawatt of power, that is, the size of Metsamor, that is, about 40% of the total consumption of Armenia. And it's not like this is the newest, newly discovered technology. No. Both this and thermonuclear and artificial intelligence already existed decades ago; it's just that the US has now decided it's time to introduce it to the market.
As a result, OPEC, for the third time this year, is planning to reduce oil production, Russia has already reduced it a lot, but it still does not lead to an increase in oil prices. The Saudis have decided to build the cities of the future; they are trying to implement some unimaginable projects; Dubai is also trying to become a drug hub. All oil and gas states understand that their century is ending and are trying to find new sources of income. The world is approaching the romantic edge of Marx and Engels."