Մարիանո Վերգարային շնորհվել է ՀՀ ԱԳՆ երկրորդ կարգի պատվո շքանշան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Արգենտինա պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Դավիթ Կարապետյանը ՀՀ-ում Արգենտինայի նախկին դեսպան Մարիանո Վերգարային պարգևատրել է ԱԳՆ երկրորդ կարգի պատվո շքանշանով:
Արգենտինայում ՀՀ դեսպանությունում անցկացված՝ շքանշանի հանձնման պաշտոնական արարողության ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Դավիթ Կարապետյանը, Արգենտինայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Վիրաբյանը և ՀՀ-ում Արգենտինայի նախկին դեսպան Մարիանո Վերգարան:
Ելույթների ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի և Արգենտինայի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության առկայությունը, վերջին տարիներին հարաբերությունների զարգացման դինամիկան, ձեռքբերումները, Հարավային Կովկասում և Հայաստանի շուրջ բարդ իրավիճակներում և վայրիվերումների պայմաններում փորձությունների հաղթահարմանն ուղղված համատեղ քայլերը: Առանձնացվել է այս ժամանակաշրջանում դեսպան Վերգարայի ունեցած նշանակալի ներդրումը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Արգենտինայի ԱԳՆ, Բուենոս Այրեսում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ:

Mariano Vergara was awarded the second class medal of honor of the RA Ministry of Foreign Affairs
Within the framework of RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan's official visit to Argentina, Acting General Secretary of the RA Foreign Ministry Davit Karapetyan awarded Mariano Vergara, the former ambassador of Argentina to RA, with the second-class medal of honor of the Foreign Ministry.
Acting General Secretary of the Foreign Ministry Davit Karapetyan, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Armenia to Argentina Hovhannes Virabyan, and former Ambassador of Argentina to the Republic of Armenia Mariano Vergara made speeches during the official awarding ceremony held at the Embassy of the Republic of Armenia in Argentina.
During the speeches, the existence of a high-level political dialogue between Armenia and Argentina, the dynamics of the development of relations in recent years, the achievements, the joint steps aimed at overcoming the challenges in the South Caucasus and around Armenia, and the conditions of wildfires, were emphasized. Ambassador Vergara's significant contribution during this period has been singled out.
Representatives of the Argentine Foreign Ministry, the diplomatic corps accredited in Buenos Aires, representatives of the Armenian community, and public and political figures attended the event.