Ո՞րն է Մարոկկոյի հավաքականի հաջողության ֆենոմենը
Քաթարում կայացած աշխարհի առաջնությունում Մարոկկոյի հավաքականի հաջող ելույթը կարելի է բացատրել նրանով, որ թիմի խաղացողների մեծ մասը մեծացել և ֆուտբոլային կրթություն է ստացել Եվրոպայում։ Ռուս մարզական լրագրող Ալեքսանդր Պրոսվետովը ներկայացրել է Մարոկկոյի հավաքականի հաջողության հիմնական ֆենոմենը։
Ըստ լրագրողի՝ որոշակի ֆենոմեն, իհարկե, կա։ Երբ թիմը հինգ խաղում մեկ գոլ է բաց թողնում՝ խաղալով ոչ այլ մեկի, քան Բելգիայի, Իսպանիայի և Պորտուգալիայի ուժեղ հավաքականների հետ, պետք է խոսել պաշտպանական գործողությունների գերազանց կազմակերպման մասին։ Հարձակման մեջ Մարոկկոն առանձնապես չի տարբերվում, բայց թիմային պաշտպանությունը երկաթյա է։
«Շատ հարաբերական է, որ Մարոկկոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վալիդ Ռեգրագիին համարում են տեղացի մասնագետ, քանի որ նա ծնվել է Ֆրանսիայում, խաղացել է ֆրանսիական ակումբներում՝ «Թուլուզում»,«Այաչոյում»: Մեծ հաշվով ֆրանսիացի մասնագետ է,- ընդգծել է  Պրոսվետովը։ «Հավաքականն ունի մի շարք աստղեր. այն գորշ թիմ չէ, որը հաջող է հանդես գալիս։ Աշրաֆ Հաքիմին հանդես է գալիս «ՊՍԺ»-ում, Սոֆյան Ամրաբատը՝ «Ֆիորենտինայում», Հաքիմ Զիեշն ու Նուսաիր Մազրաուին՝ նախկինում «Այաքսի», այժմ  «Չելսիի» և «Բավարիայի» խաղացողներ են, դարպասապահ Յասին Բունուն և հարձակվող Յուսեֆ էն Նեսիրին հանդես են գալիս «Սևիլիայում»: Այսինքն, նրանք նոր անուններ չեն»։
Պրոսվետովը համաձայն է, որ կարելի է զուգահեռներ անցկացնել Մարոկկոյի և Հունաստանի հավաքականների միջև, որը 2004թ. նվաճեց Եվրոպայի առաջնությունը՝ բաց թողնելով չորս գնդակ խմբային մրցաշարում և ոչ մի գնդակ բաց չթողեց փլեյ-օֆֆ փուլում:
Մասնագետը նշում է, որ Մարոկկոյի հավաքականը կազմակերպված թիմ է, որը ունի նաև աստղեր՝ Զիեշը, Հաքիմին, ով Մադրիդի «Ռեալից» տեղափոխվեց ֆրանսիական «ՊՍԺ»։
«Թիմը ունի նաև լավ պահեստայինների նստարան։ Նայեֆ Աղերը վնասվածք էր ստացել իսպանացիների հետ խաղում, իսկ Մազրաուին՝ հիվանդացել, բայց նրանք գտան համապատասխան փոխարինողներ, որպեսզի լրացնեն բացերը: Չմոռանանք, որ Մարոկկոն մշտապես ուժեղ է հանդես գալիս աֆրիկյան գավաթներում։ Օրինակ, այս տարի Կասաբլանկայի «Վիդադը» հաղթել է աֆրիկյան չեմպիոնների լիգայում»,- նշել է մարզական լրագրողը։
«Մասամբ կարելի է ասել, որ այս հավաքականը Եվրոպա տեղափոխվելու գաղափարի արտացոլումն է. 13 հոգի եվրոպական մանկապատանեկան դպրոցի սաներ են։ Մյուսները կարող են խաղալ եվրոպական տարբեր ակումբներում, բայց նրանք Մարոկկոյի ֆուտբոլի սան են, առաջին հերթին՝ «Վիդադի»: Այլ բան է, որ մարոկկացին, տեղափոխվելով Եվրոպա, գտնում է հայրենակիցների հսկայական համայնք և շատ երկրներում իրեն զգում, ինչպես տանը, առաջին հերթին՝ Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Ֆրանսիայում:
1960-ականներին Բելգիայի և Մարոկկոյի միջև ստորագրվել է կոնվենցիա այն մասին, որ Մարոկկոն աշխատուժ կմատակարարի Եվրոպային: Մտահղացումն այսպիսին էր. մարդկանց կսովորեցնեն տարբեր մասնագիտություններ, և նրանք կվերադառնան՝ Մարոկկոն շենացնելու։ Բայց իրականություն այն էր, որ  նրանք մնացին»,- եզրափակել է Ալեքսանդր Պրոսվետովը։

What is the success phenomenon of the Moroccan national team?
The successful performance of the Moroccan team at the World Cup held in Qatar can be explained by the fact that most of the team's players grew up and received a football education in Europe. Russian sports journalist Alexander Prosvetov presented the central phenomenon of the Moroccan national team's success.
According to the journalist, there is, of course, a particular phenomenon. You have to talk about the excellent defensive organization when a team concedes one goal in five games against none other than the strong teams of Belgium, Spain, and Portugal. Morocco is not remarkably different in attack, but the team defense is iron.
"It is very relative that Walid Regraghi, the head coach of the Moroccan national team, is considered a local specialist because he was born in France and played in French clubs: Toulouse, Ajaccio." By and large, he is a French specialist, Prosvetov emphasized. "The team has several stars. It is not a gray team that performs successfully. Ashraf Hakimi plays for "PSG"; Sofian Amrabat - for "Fiorentina"; Hakim Ziesh and Nusair Mazraoui; former players of "Ajax," now "Chelsea" and "Bavaria," goalkeeper Yassin Bunu and striker Youssef en Nesiri play coming in "Seville." In other words, they are not new names."
Prosvetov agrees that parallels can be drawn between the teams of Morocco and Greece, which in 2004 won the European Championship, conceding four goals in the group stage and not conceding a single goal in the playoffs.
The specialist notes that the Moroccan national team is an organized team with stars: Ziesh, and Hakim, who moved from Real Madrid to French PSG.
"The team also has a good bench. Nayef Agher was injured against the Spaniards, and Mazraui fell ill, but they found suitable replacements to fill the gaps. Let's remember that Morocco always performs strongly in African Cups. For example, this year "Vidad" from Casablanca won the African Champions League," the sports journalist noted.
"Partially, this team reflects the idea of moving to Europe. 13 students are European Children's and Youth School students. Others may play for various European clubs but are Moroccan football fans, first and foremost Vida. Another thing is that a Moroccan, moving to Europe, finds a massive community of compatriots and feels at home in many countries, first of all in Belgium, the Netherlands, and France.
In the 1960s, a convention was signed between Belgium and Morocco that Morocco would supply labor to Europe. The idea was that people would be trained in various professions, and they would return to rebuild Morocco. But the reality was that they stayed," Alexander Prosvetov concluded.