Կատարում ընթացող ֆուտբոլի 2022 թվականի աշխարհի առաջնության 1/8 եզրափակչում ուժերը չափեցին Արգենտինայի և Ավստրալիայի հավաքականները։
Հանդիպման հաշիվը 35-րդ րոպեին բացեց Արգենտինայի հավաքականի ավագ Լիոնել Մեսսին՝ իր կարիերայի 1000-րդ խաղում Մունդիալներում խփելով իր 9-րդ գոլը։
57-րդ րոպեին արգենտինացիների առավելությունը կրկնապատկեց Խուլիան Ալվարեսը։ Ավստրալիայի հավաքականը 77-րդ րոպեին կարողացավ կրճատել հաշվի տարբերությունը։ Քրեյգ Գուդվինի հարվածից հետո գնդակը դիպավ Էնցո Ֆերնանդեսին և հայտնվեց դարպասում։ Գրանցվեց ինքնագոլ։
Արգենտինայի հավաքականը հաղթեց 2։1 հաշվով և շարունակում է պայքարը քառորդ եզրափակչում, որտեղ ուժերը կչափի Նիդերլանդների հավաքականի հետ, որն, իր հերթին, պայքարից դուրս է թողել ԱՄՆ-ի հավաքականին։ Հանդիպումը կկայանա դեկտեմբերի 9-ին։

The Argentine national team defeated the Australian national team and continues the fight
The teams of Argentina and Australia met in the 1/8 finals of the 2022 World Football Championship in Qatar.
Lionel Messi, the captain of the Argentine national team, opened the scoring in the 35th minute, scoring his 9th goal in the 1000th match of his career at the World Cup.
In the 57th minute, Julian Alvarez doubled the lead of the Argentines. The Australian team managed to reduce the score difference in the 77th minute. After a shot by Craig Goodwin, the ball hit Enzo Fernandez and ended up in the goal. An own goal was scored.
The Argentine team won with a score of 2:1 and continued the fight in the quarter-finals, where it faced the Netherlands team, which, in turn, left the USA team out of the competition. The meeting will take place on December 9.