Ռուս-ուկրաինական պատերազմն ու Օսմանյան կայսրության դասերը
Հիմա, երբ ընթանում է ռուս-ուկրաինական պատերազմի երկրորդ տարին, երբ ռազմաճակատը որոշակիորեն կայունացել է, իսկ Ուկրաինան Արևմտյան դաշնակիցների աջակցությամբ հակահարձակման փորձեր է անում, թույլ կտանք մեզ պատմա-համեմատական զուգահեռներ և համեմատություններ տանել ներկայիս Ռուսաստանի և 1830թ. Օսմանյան կայսրության միջև՝ նրանց արտաքին քաղաքական կշռի, կայսրության որակական հատկանիշների ու տարածաշրջանում նրանց դերակատարման փոփոխությունների վերաբերյալ։
Օսմանյան Թուրքիային բալկանյան երկու պատերազմ պահանջվեց՝ հասկանալու, որ ինքն այլևս տարածաշրջանային գերտերություն չէ։ Բալկանյան ժողովուրդները՝ հույները, սերբերը և այլք, արյունալի ու անհաշտ պատերազմներով կարողացան «հասկացնել» Օսմանյան Թուրքիային, որ ինքն այլևս նախկին տարածաշրջանային հեգեմոնը չէ, որ իրենք արդեն ունակ են ինքնուրույն պետություն ունենալ, և Օսմանյան տերությունը չի կարող այլևս իրենց ոչ միայն գաղութացված պահել, այլև թելադրել՝ ինչպես իրենք ապրեն։ Ավելին, բալկանյան ժողովուրդներին բոլոր հնարավոր ռեսուրսներով օգնում էր ցարական Ռուսաստանը, որն իր տարածաշրջանային շահերից ելնելով՝ շահագրգռված էր Օսմանիայի թուլացմամբ, Բալկաններում իր ներկայության հաստատմամբ և դրա համար տուրք էր տալիս բալկանյան ժողովուրդների ազատագրական պայքարին։ Հարկ է հիշել, որ նշյալ փուլում Ռուսաստանը, լինելով Օսմանյան տերության պես կայսրություն, տեխնոլոգիապես ու կառավարման բյուրոկրատիայի որակներով քանիցս զարգացած էր օսմաններից։
Բայց տարածաշրջանային բանաձևը երկկողմ չէր։ Տարածաշրջանում ակտիվ դերակատարություն ունեին նաև Բրիտանիան ու Ֆրանսիան, որոնք ընդունում էին, որ Բալկանները կարող է անկախանալ, որ Թուրքիան պետք է լքի այդ ռեգիոնը, բայց նաև թույլ չէին տալիս որ Թուրքիան պարտվելով ընկնի Ռուսաստանից կախվածության մեջ և զիջի նրան իր նախկին տիրույթները։
Նմանապես, եթե զուգահեռներ տանենք, ներկայիս Ռուսաստանը չի կարողանում հաշտվել իր կայսերականության կորստի, արևելյան Եվրոպայի ու Ուկրաինայի կորստի հետ և գնում է պատերազմի՝ փորձելով դե ֆակտո փոխել իշխանությունը Ուկրաինայում և այն վերադարձնել իր ազդեցության տիրույթ։ Առաջին «պատերազմը» կարելի է համարել 2014թ. դեպքերը, իսկ երկրորդը՝ 2021թ․։ Բայց, միաժամանակ, որպեսզի Օսմանյան կայսրությունը (Ռուսաստանը) չընկնի Ռուսաստանի (Չինաստանի) ազդեցության տակ, հարկ էր (է), որ չպարտվի վերջնականապես։ Բայց և, Ռուսաստանը պետք է հրաժարվի իր ուկրաինական հավակնություններից։ Դաշնակիցների համար գերխնդիրը Ռուսաստանի կայսրության զսպումն էր հենց վերաձևավորվող Թուրքիայի միջոցով։ Այդ իսկ ֆորմատով էլ ժամանակակից Թուրքիայի հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքը դաշնակցեց Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի հետ՝ ընդդեմ Ռուսաստանի։ Նմանապես, Արևմուտքի նպատակը Ռուսաստանը Չինաստանի ազդեցության գոտուց դուրս պահելն ու այն կախվածության մեջ չգցելն է, ուստի բոլոր հնարավոր ռեսուրսները չի, որ դրվում են Ռուսաստանին ջախջախելու համար, և թույլ չի տրվում Ուկրաինային՝ ռազմական գործողությունները տեղափոխել Ռուսաստանի տարածք։ Այդպիսով տեղ է թողնվում պարտվող Մոսկվային՝ սուբյեկտության պահպանման ու Չինաստանից կախվածության մեջ չհայտնվելու համար։

The Russian-Ukrainian war and the lessons of the Ottoman Empire
Now, when the second year of the Russian-Ukrainian war is underway, when the front has somewhat stabilized, and Ukraine is trying to counterattack with the support of Western allies, let us draw historical parallels and comparisons between today's Russia and the Ottoman Empire of 1830, their foreign political weight, regarding the qualitative characteristics of the empire and the changes in their role in the region.
It took two Balkan wars for Ottoman Turkey to realize it was no longer a regional superpower. Through bloody and irreconcilable wars, the Balkan peoples, Greeks, Serbs, and others could "understand" Ottoman Turkey that it was no longer the former regional hegemon and that they were already capable of having an independent state. The Ottoman Empire could no longer keep them colonized and dictate how they lived. Moreover, the Balkan peoples were helped with all possible resources by tsarist Russia, which, based on its regional interests, was interested in the weakening of the Ottoman Empire, and the establishment of its presence in the Balkans. For this, it paid tribute to the liberation struggle of the Balkan peoples. It should be remembered that at the mentioned stage, Russia, an empire like the Ottoman Empire, was much more advanced than the Ottomans in terms of technology and management bureaucracy.
But the regional resolution was not bilateral. Britain and France also played an active role in the region, which accepted that the Balkans could become independent and that Turkey should leave the region. Still, they also did not allow Turkey to fall into dependence on Russia and cede its former domains to it after being defeated.
Similarly, if we draw parallels, today's Russia cannot come to terms with the loss of its imperialism, the loss of Eastern Europe and Ukraine, and goes to war, trying to change the government in Ukraine de facto and return it to its sphere of influence. The first "war" can be considered the events of 2014, and the second - 2021. But, at the same time, for the Ottoman Empire (Russia) not to fall under the influence of Russia (China), it was necessary (is) not to be definitively defeated. But also, Russia should give up its Ukrainian ambitions. The main problem for the Allies was the containment of the Russian Empire through the reshaping of Turkey. In that format, the founder of modern Turkey, Kemal Ataturk, allied with Britain and France against Russia. Similarly, the West's goal is to keep Russia out of China's sphere of influence and not to make it dependent. So, all possible resources are put into defeating Russia, and Ukraine cannot move military operations into Russian territory. This way, space is left for the losing Moscow to maintain its subjectivity and not depend on China.