Իրանի արտգործնախարար Սեյեդ Արաղչին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած հայ-իրանական բանակցությունները լուրջ է որակել։
Ըստ նախարարի՝ կողմերը լուրջ քննարկումներ են ունեցել թե՛ տնտեսական համագործակցության, որը ներառել է առևտուրն ու ներդրումները, տեխնիկական և ինժեներական նախագծերի իրականացումը, թե՛ մշակութային համագործակցության վերաբերյալ։
«Տրանզիտային և տարանցիկ երթուղիների և Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցածի քննարկման վերաբերյալ հայկական կողմը շատ մանրամասն բացատրություններ և անհրաժեշտ հավաստիացումներ տվեց, որ ծանոթ է Իրանի կարմիր գծերին և միշտ ուշադրություն է դարձրել դրանց, և երբեք թույլ չի տա Իրանին որևէ սպառնալիք իր տարածքից»,- նշել է Արաղչին։
Ըստ իրանցի նախարարի՝ հայկական կողմի հետ կա պայմանավորվածություն, որ շուտով կավարտվի երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ համապարփակ փաստաթուղթը։

The Armenian side provided detailed explanations and assurances. Araghchi
Iranian Foreign Minister Seyed Araghchi described the Armenian-Iranian talks led by Prime Minister Nikol Pashinyan and Iranian President Masoud Pezeshkian as serious.
According to the minister, the parties had serious discussions on economic cooperation, including trade and investments, the implementation of technical and engineering projects, and cultural cooperation.
“Regarding the discussion of transit and transit routes and the recent events in Washington, the Armenian side provided very detailed explanations and necessary assurances that it is familiar with Iran’s red lines and has always paid attention to them, and will never allow Iran to pose any threat from its territory,” Araghchi noted.
According to the Iranian minister, there is an agreement with the Armenian side that a comprehensive document on strategic cooperation between the two countries will be completed soon.