Տարածքային փոփոխությունները հաճախ հակամարտությունների արդյունքում պայմանավորվածությունների ձեռքբերման անբաժանելի բաղադրիչ են․ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Լավրովը հիշել է Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբի խոսքերը ՍՍՀՄ-ի և Ֆինլանդիայի միջև 1944 թվականին կնքված համաձայնագրերի մասին՝ նշելով, որ այդ ժամանակ Ֆինլանդիան, կռվելով նացիստական Գերմանիայի կողմից, համապատասխան համաձայնագրեր է ստորագրել Խորհրդային Միության հետ։
«Հիմա նրանք միացել են այն կառույցին, որը Ռուսաստանին թշնամի է համարում։ Այսպիսով, եթե նա նկատի ունի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հետևանքով տեղի ունեցած տարածքային փոփոխությունները, այո, սա դրա արդյունքներից մեկն է։ Տարածքային փոփոխությունները հաճախ համաձայնությունների հասնելու անբաժանելի մաս են կազմում։ Կան բազմաթիվ նման օրինակներ», - բացատրել է նախարարը։

Territorial changes are often an integral part of agreements. Lavrov
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said territorial changes are often an integral part of reaching agreements after conflicts.
In an interview with the Rossiya-24 TV channel, Lavrov recalled the words of Finnish President Alexander Stubb about the agreements concluded between the USSR and Finland in 1944, noting that at that time Finland, fighting on the side of Nazi Germany, signed relevant agreements with the Soviet Union.
“Now they have joined the structure that considers Russia an enemy. So, if he means the territorial changes that occurred due to World War II, this is one of its results. Territorial changes are often an integral part of reaching agreements. There are many such examples,” the minister explained.