ԱՊՀ-ն հուսով է, որ Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված փաստաթղթերը հիմք կհանդիսանան խաղաղության համաձայնագրի համար․ ասել է ԱՊՀ գլխ․ քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը։
«Ինչպես ժամանակին բոլորս գոհունակությամբ ընդունեցինք Ղրղզստանի և Տաջիկստանի միջև միջպետական սահմանի մասին պայմանագրի ստորագրումը, այնպես էլ այժմ գոհունակությամբ ընդունում ենք այդ համատեղ հռչակագրի ստորագրումը: Մենք ուրախ ենք, որ այս համաձայնագիրը ստորագրվել է երկու երկրների միջև։ Կարծում ենք՝ սա Ադրբեջանի և Հայաստանի տարաձայնությունների վերջնական կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի հասնելու ճանապարհին փուլերից մեկն է», - ասել է նա։
Լեբեդևը հավելել է, որ խաղաղության համաձայնագիրն այլևս թույլ կտա այդ հանրապետությունների տարածքում ավելի լիարժեք անցկացնել ԱՊՀ բարձրագույն մարմինների նիստերը:
«Այդ հանրապետությունները կարող են ավելի ակտիվ մասնակցել ԱՊՀ գործունեությանը», - ընդգծել է գլխավոր քարտուղարը։

Мы рады подписанию соглашения между Арменией и Азербайджаном — генеральный секретарь СНГ
СНГ надеется, что подписанные в Вашингтоне документы между Арменией и Азербайджаном станут основой для мирного соглашения, заявил генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
«Как когда-то мы все с удовлетворением приняли подписание договора о межгосударственной границе между Киргизией и Таджикистаном, так и сейчас с удовлетворением принимаем подписание этого совместного заявления. Мы рады, что это соглашение подписано между двумя странами. Считаем, что это один из этапов на пути окончательного урегулирования разногласий между Азербайджаном и Арменией и достижения мирного договора», — сказал он.
Лебедев добавил, что мирное соглашение впредь позволит более полноценно проводить заседания высших органов СНГ на территории этих республик.
«Эти республики смогут более активно участвовать в деятельности СНГ», — подчеркнул генеральный секретарь.