ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ABC-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է պահպանել Ռուսաստանի դեմ բոլոր պատժամիջոցները և սահմանել նորերը, եթե ուկրաինական հարցում առաջընթաց չլինի։
Ռուբիոն՝ ի պատասխան Թրամփ-Պուտին հանդիպումը քննադատելուն՝ ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահը համաշխարհային քաղաքականության մաս է կազմում, նա վերահսկում է լուրջ միջուկային ներուժ։
«ԱՄՆ-ի համար ուկրաինական հակամարտության լավագույն արդյունքը կլինի «լիարժեք խաղաղության պայմանագիրը», այլ ոչ թե ժամանակավոր հրադադարը։ Ուկրաինայում հրադադարի հասնելու հարցը դեռևս օրակարգում է»,- ասել է նա։
Ռուբիոյի խոսքով՝ Ուկրաինայի վերաբերյալ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու համար յուրաքանչյուր կողմ պետք է և՛ «ինչ-որ բան ստանա», և՛ «ինչ-որ բան զոհաբերի»․
«ԱՄՆ-ն Ռուսաստանի հետ քննարկում է Ուկրաինայի տարածքային սահմանների, հնարավոր անվտանգության երաշխիքների և Կիևի համագործակցության հարցերը ռազմական դաշինքների հետ։ ԱՄՆ-ն չի աջակցում Դոնբասի ամբողջ տարածքը Ռուսաստանի վերահսկողությանը հանձնելու գաղափարին»,- ասել է Ռուբիոն։

The US will neither accept nor reject Russia's demands. Ukraine must do that. Rubio
US Secretary of State Marco Rubio said in an interview with ABC that the US is ready to maintain all sanctions against Russia and impose new ones if there is no progress on the Ukrainian issue.
In response to criticism of the Trump-Putin meeting, Rubio said that the Russian president is part of world politics, and he controls a serious nuclear potential.
"For the US, the best outcome of the Ukrainian conflict would be a 'full peace agreement', not a temporary ceasefire. The issue of achieving a ceasefire in Ukraine is still on the agenda," he said.
According to Rubio, to conclude a peace agreement on Ukraine, each side must both "get something" and "sacrifice something."
"The US is discussing with Russia the issues of Ukraine's territorial borders, possible security guarantees, and Kiev's cooperation with military alliances. The US does not support the idea of transferring the entire territory of Donbass to Russian control," Rubio said.