Իրանը ողջունում է խաղաղության համաձայնագրի տեքստի ավարտը, սակայն մտահոգություն է հայտնում արտաքին միջամտության բացասական հետևանքների վերաբերյալ
Իրանի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ուշադիր հետևում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին և կապի մեջ է իր հարևան երկրների՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հետ։
Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը բխում են տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ողջունում է երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի ավարտը և այս իրադարձությունը համարում է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու կարևոր քայլ։
Միևնույն ժամանակ, Իրանը մտահոգություն է հայտնում ցանկացած ձևով և ցանկացած եղանակով արտաքին միջամտության բացասական հետևանքների վերաբերյալ, հատկապես ընդհանուր սահմանների անմիջական հարևանությամբ, որը կխաթարի տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայուն կայունությունը։
Իրան, ընդգծելով իր ազգային իրավունքներն ու շահերը ապահովելու համար բոլոր քաղաքական, իրավական և տնտեսական միջոցառումների ձեռնարկման կարևորությունը, կարծում է, որ հաղորդակցության ուղիների ստեղծումը և տրանսպորտային ցանցերի ապաշրջափակումը կծառայեն տարածաշրջանի պետությունների կայունությանը, անվտանգությանը և տնտեսական զարգացմանը, երբ դրանք իրականացվեն փոխադարձ շահերի, տարածաշրջանի երկրների ազգային ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգանքի շրջանակներում և առանց արտաքին միջամտության։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է շարունակել կառուցողական և փոխշահավետ համագործակցությունը ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի հետ՝ տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և տնտեսական զարգացում ապահովելու համար՝ երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության միջոցով, այդ թվում՝ «3+3» մեխանիզմի շրջանակներում։

Iran welcomes the finalization of the peace agreement text, but expresses concern over the negative consequences of foreign interference.
The Iranian Foreign Ministry issued a statement, which reads:
The Islamic Republic of Iran is closely following the developments in the South Caucasus region. It is in contact with its neighboring countries, the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.
Peace and stability in the Caucasus region are in the interests of all countries in the area. The Islamic Republic of Iran welcomes the finalization of the text of the peace agreement between the two countries. It considers this event an essential step towards achieving lasting peace in the region.
At the same time, Iran expresses concern about the negative consequences of external interference in any form and by any means, especially near common borders, which will undermine the security and lasting stability of the region.
Iran, emphasizing the importance of taking all political, legal and economic measures to ensure its national rights and interests, believes that the establishment of communication routes and the unblocking of transport networks will serve the stability, security and economic development of the states of the region when they are implemented within the framework of mutual interests, respect for the national sovereignty and territorial integrity of the countries of the area and without external interference.
The Islamic Republic of Iran is ready to continue constructive and mutually beneficial cooperation with both Azerbaijan and Armenia to ensure peace, stability, and economic development in the region, through bilateral and regional cooperation, including within the framework of the "3+3" mechanism.