Այս տարվա օգոստոսի 1-ից կսկսվի ադրբեջանական բնական գազի մատակարարումը Սիրիա՝ Թուրքիայի տարածքով անցնող Քիլիս խողովակաշարով։ Այս մասին հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները։
«Սիրիայի վերակառուցման գործում կարևոր քայլ համարվող նոր էներգետիկ խողովակաշարը նախատեսվում է շահագործման հանձնել օգոստոսի 1-ին։ Ադրբեջանից բնական գազը Սիրիա կհասցվի Քիլիս խողովակաշարով՝ Թուրքիայի տարածքով։ Այս նախագիծը նպատակ ունի նպաստել Սիրիայի վնասված էլեկտրական ենթակառուցվածքների վերականգնմանը և ամրապնդել Թուրքիայի՝ տարածաշրջանային էներգետիկ կենտրոն դառնալու նպատակը», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ SOCAR-ի և Սիրիայի միջև վերջերս ստորագրված փաստաթղթի համաձայն՝ բնական գազի տեղափոխման նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտվել են։ Առաջին փուլում նախատեսվում է տարեկան Սիրիա ուղարկել 1,2 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ։ Գազը կանցնի Թուրքիայի սահմանին գտնվող Քիլիս քաղաքով և կհասնի Հալեպի և Հոմսի էլեկտրակայաններ, որտեղ կօգտագործվի էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար։ Դրա շնորհիվ նախատեսվում է մոտավորապես 1200-1300 մեգավատ արտադրական հզորություն։

Azerbaijan to supply gas to Syria via Turkey from August 1
The supply of Azerbaijani natural gas to Syria via the Kilis pipeline passing through Turkey will begin on August 1 this year. Turkish media reported this.
"The new energy pipeline, which is considered an important step in the reconstruction of Syria, is scheduled to be put into operation on August 1. Natural gas from Azerbaijan will be delivered to Syria via the Kilis pipeline through Turkey. This project aims to contribute to the restoration of Syria's damaged electrical infrastructure and strengthen Turkey's goal of becoming a regional energy center," the statement said.
It is noted that, according to a recently signed document between SOCAR and Syria, preparatory work for the transportation of natural gas has been completed. In the first stage, it is planned to send 1.2 billion cubic meters of natural gas to Syria annually. The gas will pass through the city of Kilis on the Turkish border and reach the power plants in Aleppo and Homs, where it will be used to generate electricity. This will result in a production capacity of approximately 1200-1300 megawatts.