Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը ուղղակի սպառնալիք է Իրանի ազգային անվտանգությանը և տարածաշրջանային կապերին։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով ավագ խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին, գրում է իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը։
«Առաջարկվող Զանգեզուրի միջանցքը ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռեժիմի կողմից ղեկավարվող աշխարհաքաղաքական ծրագիր է՝ Իրանի ազգային անվտանգությունն ու ռազմավարական կապերը խաթարելու համար։ Այն նպատակ ունի խզել Իրանի ցամաքային կապերը Կովկասի հետ և ցամաքային շրջափակում սահմանել ինչպես Իրանի, այնպես էլ Ռուսաստանի վրա հարավից»։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ձգտում են թուլացնել իրանական ինքնության հիմքերը։ Վելայաթին ասել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի նման ծրագրերը ծառայում են որպես քողարկում ավելի մեծ աշխարհաքաղաքական նախագծերի համար։
«Այս նախագիծը միայն տարածաշրջանային տրանսպորտի մասին չէ. այն Ամերիկայի աշխարհաքաղաքական ճնշման շարունակությունն է», - ասել է նա՝ նշելով, որ Իրանի ազգային անվտանգությունը մնում է կարմիր գիծ։

Проект Зангезурского коридора представляет собой прямую угрозу национальной безопасности Ирана и региональным связям. Об этом заявил старший советник по международным вопросам верховного лидера Ирана Али Акбар Велаяти, сообщает иранское информационное агентство Tasnim.
«Предлагаемый Зангезурский коридор — это геополитический проект, управляемый США и сионистским режимом Израиля, направленный на подрыв национальной безопасности Ирана и его стратегических связей. Целью является разрыв сухопутных связей Ирана с Кавказом и установление сухопутной блокады как для Ирана, так и для России с юга».
Он отметил, что США и Израиль стремятся ослабить основы иранской идентичности. По его словам, подобные проекты, как Зангезурский коридор, служат прикрытием для гораздо более масштабных геополитических планов.
«Этот проект не просто о региональном транспорте. Это продолжение геополитического давления со стороны Америки», — заявил Велаяти, подчеркнув, что национальная безопасность Ирана остаётся «красной линией».