ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն համաձայնության են եկել առևտրային համաձայնագրի շուրջ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը համաձայնության են եկել առևտրային համաձայնագրի շուրջ, հայտնում է Reuters-ը։
Նշվում է, որ Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը կիրակի օրը սակագնային համաձայնագրի են հասել Թրամփի և Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի միջև կարճատև հանդիպումից հետո։
Թրամփն ասել է, որ համաձայնագիրը ներառում է 15% սակագին ԱՄՆ ներմուծվող ԵՄ ապրանքների վրա, բացի դա՝ ԵՄ-ն ԱՄՆ-ից էներգակիրներ և ռազմական սարքավորումների զգալի գնումներ կանի։
Նա լրագրողներին ասել է, որ համաձայնագիրը նաև նախատեսում է 600 միլիարդ դոլարի ներդրումներ ԵՄ-ի կողմից ԱՄՆ-ում։
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը նշեց, որ համաձայնագիրը կներառի 15% սակագներ բոլոր ապրանքների համար՝ նշելով, որ դա կօգնի վերականգնել առևտուրը երկու խոշոր առևտրային գործընկերների միջև։

США и ЕС достигли соглашения по торговому договору
Президент США Дональд Трамп заявил, что Соединённые Штаты и Европейский союз достигли согласия по торговому соглашению, сообщает Reuters.
Уточняется, что США и ЕС пришли к тарифному соглашению в воскресенье после краткой встречи Трампа и главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен.
Трамп отметил, что соглашение предусматривает 15% тариф на импортируемые из ЕС в США товары. Кроме того, Евросоюз совершит значительные закупки энергетических ресурсов и военного оборудования из США.
Он также сообщил журналистам, что договор предусматривает инвестиции со стороны ЕС в экономику США на сумму 600 миллиардов долларов.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что соглашение охватывает 15% тарифы на все товары, добавив, что это поможет восстановить торговлю между двумя крупнейшими торговыми партнёрами.