Թուրքիայի մի շարք նահանգներում մի քանի օր է՝ չի հաջողվում մարել անտառային հրդեհները։
Անոմալ շոգերի պատճառով այստեղ մոլեգնում են հրդեհները, մի քանի նահանգներում դրանք մոտենում են բնակելի թաղամասերին։
Մերսին և Քարաբուկ նահանգների ավելի քան 1300 բնակիչներ շտապ տարհանվել են, հրդեհների հետևանքով առնվազն 10 հրշեջ է զոհվել։
Անթալիայի նահանգի արևելքում բռնկված անտառային հրդեհը ուժեղ քամու պատճառով ընդգրկել է հարևան Մերսին նահանգի մի քանի շրջաններ։
«Զգուշացման նպատակով Մերսին նահանգի Քարաաղա գյուղի 125 և Լալե գյուղի 139 բնակիչներ, ինչպես նաև 260 մանր եղջերավոր անասուններ տարհանվել են», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հրշեջները շարունակում են մարել երկրի հյուսիսում գտնվող Քարաբուկ նահանգի Չավուշլար գյուղի մոտակայքում բռնկված անտառային հրդեհը։
«613 տների ավելի քան հազար բնակիչ տարհանվել է», - հաղորդում են տեղի լրատվամիջոցները։ Նշվում է, որ Ալանիա նահանգի Սոգութ սարահարթում բռնկված հրդեհի հետևանքով 40 հեկտար անտառ է ոչնչացվել։ Բացի այդ, Թուրքիայի արևելյան մի շարք քաղաքներում ջերմաստիճանը մոտեցել է 50 աստիճանի։

Forest fires are raging in Turkey, resulting in casualties
Due to abnormal heat, fires are raging here, and in several provinces, they are approaching residential areas.
More than 1,300 residents of the provinces of Mersin and Karabuk have been urgently evacuated, and at least 10 firefighters have died as a result of the fires.
A forest fire that broke out in the east of the province of Antalya has spread to several districts of the neighboring province of Mersin due to strong winds.
"As a precaution, 125 residents of the village of Karaağa in Mersin province and 139 residents of the village of Lale, as well as 260 small cattle, have been evacuated," the statement said.
It is noted that firefighters continue to extinguish a forest fire that broke out near the village of Çavüşlar in the province of Karabuk in the north of the country.
"More than a thousand residents of 613 houses have been evacuated," local media reported. It is noted that 40 hectares of forest have been destroyed as a result of the fire that broke out on the Sogut plateau in Alanya province. Additionally, temperatures in several cities in eastern Turkey have reached 50 degrees.