Եվրամիությունը հույս ունի չորեքշաբթի օրը հաստատել Ռուսաստանի դեմ հերթական՝ 18-րդ պատժամիջոցների փաթեթը։ Այդ համաձայնեցումը մեկ ամսով ձգձգվել էր Սլովակիայի պատճառով, որի ռուսամետ իշխանությունները դժգոհ են ԵՄ մինչև 2028 թվականը ռուսական գազից ամբողջությամբ հրաժարվելու մասին որոշումից, և պահանջում են փոխհատուցում:
Հերթական՝ 18-րդ փաթեթը մի փոքր կխստացնի ռուսական նավթ և նավթամթերք գնողների ու փոխադրողների, ինչպես նաև ռուսական բանկերի և Չինաստանի ու Բելառուսի ընկերությունների նկատմամբ արդեն գործող պատժամիջոցները։
«Մենք ուժեղացնում ենք ճնշումը Ռուսաստանի վրա: Մեր նպատակը բացարձակապես հստակ է՝ մենք կոչ ենք անում առնվազն 30 օրով լիակատար և անվերապահ հաշտություն հաստատել», - ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը՝ ներկայացնելով 18-րդ փաթեթը:
«Ռուսաստանը պետք է նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ լուրջ առաջարկով: Քանի դեռ նա նման պատրաստակամություն չի ցուցաբերում, մենք կշարունակենք ուժեղացնել ճնշումը»:

EU to adopt another package of sanctions against Russia today
The European Union hopes to approve its 18th round of sanctions against Russia on Wednesday. The agreement was delayed by a month because of Slovakia, whose pro-Russian authorities are unhappy with the EU’s decision to cut off Russian gas by 2028 completely and are demanding compensation.
The 18th round will slightly tighten the existing sanctions against buyers and transporters of Russian oil and oil products, as well as Russian banks and companies in China and Belarus.
“We are increasing the pressure on Russia. Our goal is obvious: we call for a full and unconditional ceasefire for at least 30 days,” European Commission President Ursula von der Leyen said, presenting the 18th round.
“Russia must come to the negotiating table with a serious offer. As long as it does not show such willingness, we will continue to increase the pressure.”