Լավրովը ժամանել է Չինաստան
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ժամանել է Չինաստան՝ մասնակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։ Կառավարական ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Պեկինի օդանավակայանում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
Ռուսական դիվանագիտության ղեկավարը Պեկին է մեկնել ԿԺԴՀ-ից, որտեղ նա եռօրյա աշխատանքային այցով գտնվում էր Վոնսան քաղաքում։ Մինչ այդ նախարարը հուլիսի 10-ից 11-ը մասնակցել էր Կուալա Լումպուրում կայացած ԱՍԵԱՆ-ի միջոցառումներին։
Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի խոսքով՝ ՇՀԿ նիստը տեղի կունենա Տյանցզինում հուլիսի 14-15-ը։ Նախարարական հանդիպումը կարևոր փուլ կլինի կազմակերպության գագաթնաժողովի նախապատրաստման գործում, որը տեղի կունենա չինական նույն քաղաքում օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 1-ը։ Դիվանագետի խոսքով՝ Լավրովը նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումներ է նախատեսել միջոցառման շրջանակներում։
Զախարովան նշել է, որ դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարները մտադիր են քննարկել ՇՀԿ գործունեության ներկա վիճակը և հետագա զարգացման հեռանկարները։ Հատուկ ուշադրություն կդարձվի միջազգային և տարածաշրջանային արդիական օրակարգին, այդ թվում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի և ՄԱԿ-ի կազմավորման 80-ամյակին։

Лавров прибыл в Китай
Министр иностранных дел России Сергей Лавров прибыл в Китай для участия в заседании Совета министров иностранных дел стран-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). Правительственный самолет приземлился в аэропорту Пекина, сообщает корреспондент ТАСС.
Глава российской дипломатии направился в Пекин из КНДР, где находился с трехдневным рабочим визитом в городе Вонсан. Ранее, с 10 по 11 июля, министр принимал участие в мероприятиях АСЕАН в Куала-Лумпуре.
Как заявила официальный представитель российского дипломатического ведомства Мария Захарова, заседание ШОС пройдет в Тяньцзине 14-15 июля. Встреча министров станет важным этапом в подготовке к саммиту организации, который состоится в том же китайском городе с 30 августа по 1 сентября. По словам дипломата, Лавров также запланировал ряд двусторонних встреч в рамках мероприятия.
Захарова отметила, что руководители дипломатических ведомств намерены обсудить текущее состояние деятельности ШОС и перспективы дальнейшего развития. Особое внимание будет уделено актуальной международной и региональной повестке, включая 80-летие окончания Второй мировой войны и создания ООН.