Հայաստանի հետ խնդրահարույց հարցերը քննարկում ենք ուղիղ, առանց որևէ միջնորդի. Հաջիև
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն արդեն գոյություն ունի։ Եթե նայեք մեր սահմաններին, կտեսնեք խաղաղություն և կայունություն։ Այս մասին հայտարարել է  Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն արդեն գոյություն ունի։ Եթե նայեք մեր սահմաններին, կտեսնեք խաղաղություն և կայունություն։ Հայաստանի հետ ունենք երկկողմ կապ։ Խնդրահարույց հարցերը քննարկում ենք ուղիղ, առանց միջնորդի։ Հաջողվել է մեր հարաբերությունները ռազմական բախումից տեղափոխել քաղաքական վեճի դաշտ»,- ասել է նա։
Ըստ Հաջիևի՝ տարածաշրջանում ստեղծվել է նոր ստատուս քվո ՝ հիմնված օրինականության և լեգիտիմության վրա։
«Կարելի է խաղաղություն ունենալ թղթի վրա, բայց տեղում իրավիճակը կարող է այլ լինել։ Հիմա մեզ մոտ հակառակ իրավիճակն է։ Տեղում խաղաղություն կա, հայ-ադրբեջանական սահմանը կայուն է, Ղարաբաղն այլևս քննարկման առարկա չէ։  Հայկական ուժերն ամբողջությամբ դուրս են բերվել ադրբեջանական բոլոր տարածքներից։ Բայց որպեսզի խաղաղության համաձայնագիրը վերջնականապես ուժի մեջ մտնի, անհրաժեշտ է ևս մեկ վերջին քայլ»,- հավելել է նա։
Ադրբեջանը ակնկալում է, որ Հայաստանը փոփոխություններ կմտցնի Սահմանադրության մեջ, որը մինչ օրս իբր պարունակում է դրույթներ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների վերաբերյալ:
«Այնուամենայնիվ, դրական է այն, որ մենք Հայաստանի հետ ունենք երկկողմանի կապի ուղի։ Մենք խնդրահարույց հարցերը քննարկում ենք ուղղիղ, առանց որևէ միջնորդի։ Եվ մեր օրակարգում իսկապես կարևոր թեմաներ կան։ Առանցքային կետը մնում է այն, որ ռազմական առճակատման տարրերը լիովին դուրս են մնացել մեր օրակարգից։ Այո, մեր միջև վեճ է մնում, բայց հարևան երկրների միջև վեճերը նորմալ են։ Մենք դրանք տեսնում ենք նույնիսկ ԵՄ որոշ անդամների միջև։ Բայց վեճերը լուծելու համար գոյություն ունեն դիվանագիտություն և երկխոսություն։ Մեզ հաջողվել է Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները ռազմական առճակատումից տեղափոխել քաղաքական վեճի դաշտ։  Եվ ես կարծում եմ, որ դա լավ նշան է»,- ընդգծել է Հաջիևը։

Проблемные вопросы с Арменией обсуждаем напрямую, без посредников: Гаджиев
Мир уже существует между Арменией и Азербайджаном. Если вы посмотрите на наши границы, то увидите мир и стабильность. Об этом заявил советник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
«Между Арменией и Азербайджаном уже существует мир. Если вы посмотрите на наши границы, то увидите мир и стабильность. У нас двусторонние отношения с Арменией. Мы обсуждаем проблемные вопросы напрямую, без посредников. Нам удалось перевести наши отношения из военного конфликта в политический спор», - сказал он.
По словам Гаджиева, в регионе создан новый статус-кво, основанный на законности и легитимности.
«На бумаге может быть мир, но ситуация на местах может быть иной. Сейчас у нас обратная ситуация. На местах мир, армяно-азербайджанская граница стабильна, Карабах больше не является предметом обсуждения. Армянские силы полностью выведены со всех территорий Азербайджана. Но для того, чтобы мирное соглашение наконец вступило в силу, необходим еще один последний шаг», - добавил он.
Азербайджан ожидает от Армении внесения изменений в Конституцию, в которой якобы до сих пор содержатся положения о территориальных претензиях к Азербайджану.
«Однако позитивно, что у нас есть двусторонний канал связи с Арменией. Мы обсуждаем проблемные вопросы напрямую, без посредников. И в нашей повестке дня действительно есть важные темы. Ключевым моментом остается то, что элементы военного противостояния полностью исключены из нашей повестки дня. Да, между нами есть спор, но споры между соседними странами — это нормально. Мы видим их даже между некоторыми членами ЕС. Но есть дипломатия и диалог для разрешения споров. Нам удалось перевести наши отношения с Арменией из плоскости военного противостояния в плоскость политического спора. И я думаю, что это хороший знак», — подчеркнул Гаджиев.