Լեհաստանը հուլիսի 7-ից Գերմանիայի հետ սահմանին սահմանել է ստացիոնար սահմանային հսկողություն։ Ստուգումները սկսվել են կեսգիշերից՝ 52 անցակետերում, և կտևեն առնվազն մինչև օգոստոսի 5-ը։ Նմանատիպ միջոցառումներ նախատեսվում է իրականացնել նաև Լիտվայի հետ սահմանին։
Սահմանը հատողների մոտ կստուգվեն անձնագրերն ու անձը հաստատող փաստաթղթերը։ Լեհ սահմանապահները հատուկ ուշադրություն կդարձնեն ավտոբուսներին, միկրոավտոբուսներին և մեծ թվով ուղևորներ տեղափոխող մեքենաներին, ինչպես նաև մգեցված ապակիներով ավտոմեքենաներին։
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ այս միջոցառումները նպատակ ունեն «սահմանափակել անօրինական միգրանտների անվերահսկելի հոսքը»։
Տուսկը բազմիցս ակնարկել է, որ Վարշավայի որոշումը պատասխան է Բեռլինի քայլերին։ Մայիսի սկզբին Գերմանիայի ներքին գործերի նոր դաշնային նախարար Ալեքսանդր Դոբրինդտը կարգադրել էր ուժեղացնել սահմանային հսկողությունը և մերժել Լեհաստանի սահմանին ապաստան հայցողներին։

Poland imposes controls on the border with Germany
Poland has introduced stationary border controls on its border with Germany since July 7. The checks began at midnight at 52 checkpoints and will last at least until August 5. Similar measures are planned for the border with Lithuania.
Passports and identity documents will be checked at the border crossing. Polish border guards will pay special attention to buses, minibuses, and vehicles carrying a large number of passengers, as well as cars with tinted windows.
Polish Prime Minister Donald Tusk said that these measures are aimed at “limiting the uncontrolled flow of illegal migrants.”
Tusk has repeatedly hinted that Warsaw’s decision is a response to Berlin’s moves. In early May, Germany’s new Federal Interior Minister Alexander Dobrindt ordered increased border controls and the rejection of asylum seekers at the Polish border.