ԱՄՆ-ն և Բելառուսը պետք է կարգավորեն հարաբերությունները՝ հանուն փոխշահավետ համագործակցության, հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Այս մասին նա գրել է ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ նախագահ Դոնալդ Թրամփին հղած շնորհավորական ուղերձում։
«Ձեր առաջին նախագահության շրջանում Մինսկն ու Վաշինգտոնը բռնեցին հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհը։ Ցավոք, ինչ-որ պահի բելառուսա-ամերիկյան փոխգործակցությունը հեռացավ այդ դրական գծից։ Համոզված եմ, որ նման իրավիճակը չի համապատասխանում ոչ մեր երկրների, ոչ էլ՝ ժողովուրդների ազգային շահերին։ Եկել է այն փոխելու ժամանակը»,- նշել Է Լուկաշենկոն։
Նա հավելել է, որ Բելառուսը միշտ հանդես է եկել ԱՄՆ-ի հետ կառուցողական և հարգալից երկխոսության կառուցման օգտին:
«Հուսով եմ վերականգնել միջպետական շփումների դրական դինամիկան և իրականացնել երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության փոխշահավետ նախագծեր»,- եզրափակել է Բելառուսի նախագահը:

The United States and Belarus should normalize relations for the sake of mutually beneficial cooperation, Belarusian President Alexander Lukashenko said. He wrote about this in his congratulatory message to President Donald Trump on the occasion of the US Independence Day.
During your first presidency, Minsk and Washington embarked on a path of normalizing relations. Unfortunately, at some point, Belarusian-American cooperation departed from this positive line. Such a situation does not align with the national interests of either our countries or our peoples. The time has come to change it,” Lukashenko noted.
He added that Belarus has consistently advocated for building constructive and respectful dialogue with the United States.
“I hope to restore the positive dynamics of interstate contacts and implement mutually beneficial projects of bilateral and multilateral cooperation,” the Belarusian President concluded.