Կիևում առնվազն 14 մարդ է տուժել այսօր ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման հետևանքով. հայտնել է Ուկրաինայի մայրաքաղաքի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն:
«Թշնամու հարձակման հետևանքով մայրաքաղաքում արդեն 14 տուժած կա: Նրանցից 12-ին բժիշկները հոսպիտալացրել են, երկուսին տեղում բուժօգնություն է ցուցաբերվել»,- գրել է նա Telegram-ում։
Կլիչկոյի տվյալներով՝ Դնեպրովսկի շրջանում անօդաչու թռչող սարքերի բեկորները ընկել են բնակելի տների բակում և ուսումնական հաստատության տարածքում, իսկ Սոլոմենսկի շրջանում՝ ոչ բնակելի շինությունների և ավտոտնակների կոոպերատիվի տարածքում:
Ռուսական հրթիռակոծությունների հետևանքով վնասվել է նաև Կիևի երկաթուղային ենթակառուցվածքը, հայտնում են իշխանությունները:

Kyiv has been attacked again by Russian forces
At least 14 people were injured in a Russian drone attack in Kyiv today, the mayor of the Ukrainian capital, Vitali Klitschko, said.
“There are already 14 victims in the capital as a result of the enemy attack. Twelve of them were hospitalized by doctors, two received medical assistance on the spot,” he wrote on Telegram.
According to Klitschko, fragments of drones fell in the courtyards of residential buildings and on the grounds of an educational institution in the Dneprovsky district, and in the Solomensky district, they fell on the territory of non-residential buildings and a garage cooperative.
The Russian missile strikes also damaged Kiev’s railway infrastructure, authorities report. At least 14 people were injured in a Russian drone attack in Kyiv today, the mayor of the Ukrainian capital, Vitali Klitschko, said.