ԱՄՆ-ն դադարեցրել է Patriot համակարգերի հրթիռների մատակարարումը Ուկրաինային
ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես դադարեցրել է մի շարք զինատեսակների, այդ թվում՝ Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերի հրթիռների մատակարարումը Ուկրաինային, հաղորդում է NBC News-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ Պենտագոնից։
Վճիռը կապված է ԱՄՆ ռազմական պաշարների վերանայման և հնարավոր զինամթերքի պակասի հետ։ Ըստ աղբյուրների՝ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը հանձնարարել է ստուգել սպառված զինապահուստները, մասնավորապես՝ Ուկրաինային և Մերձավոր Արևելք ուղարկված օգնությունից հետո։
Մինչ գնահատումն ավարտվի, մատակարարումները կասեցված են։ Եթե պարզվի, որ զինամթերքը անհրաժեշտ է այլ տարածաշրջաններում, կարող է հետևել երկարաժամկետ դադար։

The United States has temporarily suspended the supply of several weapons, including Patriot air defense missiles, to Ukraine, NBC News reported, citing Pentagon sources.
The decision is related to a review of US military stockpiles and a possible shortage of ammunition. According to sources, Defense Secretary Pete Hegseth has ordered an inspection of depleted stockpiles, in particular after aid was sent to Ukraine and the Middle East.
The supplies are suspended until the assessment is completed. If the ammunition is needed in other regions, a long-term pause may follow.