Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին զանգահարել է ադրբեջանցի գործընկերոջը՝ Իլհամ Ալիևին։
«Զրույց ունեցա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Շնորհակալություն հայտնեցի նրան Ուկրաինային, մեր ժողովրդին և մեր տարածքային ամբողջականությանը ցուցաբերած աջակցության համար։ Նաև հստակ աջակցություն հայտնեցի Ուկրաինայի կողմից այն իրավիճակում, երբ Ռուսաստանը ծաղրում է Ադրբեջանի քաղաքացիներին և սպառնում Ադրբեջանի Հանրապետությանը։
Ցավակցություն հայտնեցի Ադրբեջանին՝ Ռուսաստանում Սաֆարով եղբայրների սպանության կապակցությամբ։ Վստահ եմ, որ բոլոր փաստերը կպարզվեն։ Արդարադատություն է անհրաժեշտ։ Ալիևի հետ ունենք ընդհանուր տեսլական. յուրաքանչյուր մարդու կյանքն ու արժանապատվությունը պետք է պաշտպանված լինեն։
Մենք նաև քննարկեցինք մեր երկկողմ հարաբերությունները՝ էներգետիկայի և հումանիտար ոլորտում համագործակցությունը։ Համաձայնեցինք անցկացնել Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի նիստ։ Մեր կառավարությունները ակտիվացնում են իրենց աշխատանքը,- հայտնել է Ուկրաինայի առաջնորդը սոցիալական ցանցերում։

“I had a conversation with Azerbaijani President Ilham Aliyev. I thanked him for the support he has shown to Ukraine, our people, and our territorial integrity. I also expressed Ukraine’s unequivocal support in the situation when Russia mocks Azerbaijani citizens and threatens the Republic of Azerbaijan.
I expressed my condolences to Azerbaijan over the murder of the Safarov brothers in Russia. I am confident that all the facts will be clarified. Justice is needed. We have a shared vision with Aliyev: the life and dignity of every person must be protected.
We also discussed our bilateral relations and cooperation in the energy and humanitarian spheres. We agreed to hold a meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation. Our governments are intensifying their work,” the Ukrainian leader said on social networks.