Թրամփի առաջարկները Իրանին՝ վերջինիս բանակցությունների սեղանին վերադարձնելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը քննարկել է Իրանին մինչև 30 միլիարդ դոլարի հասանելիություն ապահովելու, էներգիա արտադրող միջուկային ծրագիր կառուցելու համար պատժամիջոցները մեղմացնելու և Իրանի սահմանափակված միջոցներից միլիարդավոր դոլարներ ազատելու հնարավորությունը՝ այս ամենը Թեհրանին բանակցությունների սեղանին վերադարձնելու նպատակով, գրում է CNN-ը՝ հղում անելով իր 4 տարբեր աղբյուրների։
Աղբյուրները հայտնել են, որ ԱՄՆ-ի և Մերձավոր Արևելքի հիմնական խաղացողները կուլիսներում զրուցել են իրանցիների հետ նույնիսկ վերջին երկու շաբաթների ընթացքում Իրանում և Իսրայելում ռազմական հարվածների ալիքի ֆոնին։ Աղբյուրները հայտնել են, որ այդ քննարկումները շարունակվել են այս շաբաթ հրադադարի համաձայնագրի կնքումից հետո։ Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները ընդգծել են, որ ներկայացվել են մի քանի առաջարկներ։
Դրանք նախնական են և զարգանում են՝ մեկ հետևողական անքննարկելի բանակցային կետով՝ ուրանի զրոյական հարստացում Իրանում։
Սակայն առնվազն մեկ նախնական նախագծի առաջարկ, որը CNN-ին նկարագրել են երկու աղբյուրներ, ներառում է մի քանի խթաններ Իրանի համար։ ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆֆի և Պարսից ծոցի գործընկերների միջև Սպիտակ տանը անցյալ ուրբաթ՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ ռազմական հարվածներից մեկ օր առաջ, տեղի ունեցած գաղտնի, ժամեր տևած հանդիպման ժամանակ որոշ մանրամասներ քննարկվել են։
Քննարկվող պայմանների շարքում, որոնք նախկինում չեն հաղորդվել, կա Իրանի նոր չհարստացված միջուկային ծրագրում գնահատվող 20-30 միլիարդ դոլարի ներդրում, որը կօգտագործվի քաղաքացիական էներգետիկ նպատակներով, CNN-ին հայտնել են Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները։
Մյուս խթանների թվում են Իրանի նկատմամբ որոշ պատժամիջոցների հնարավոր վերացումը և Թեհրանին թույլ տալը մուտք գործել արտասահմանյան բանկային հաշիվներում ներկայումս գտնվող 6 միլիարդ դոլարին, որոնք նրան արգելված են ազատորեն օգտագործել։

Trump's proposals to Iran to bring it back to the negotiating table
The Trump administration has discussed providing Iran with access to up to $30 billion in loans, easing sanctions on it to build a nuclear power program, and freeing up billions of dollars in Iran's restricted funds, all to bring Tehran back to the negotiating table, CNN reported, citing four sources.
The sources said that key U.S. and Middle East players have been talking behind the scenes with the Iranians even as Iran and Israel have been waging a wave of military strikes in the past two weeks. The sources said that those discussions have continued since the ceasefire agreement was signed this week. Trump administration officials stressed that several proposals have been put forward.
They are preliminary and evolving, with one consistent non-negotiable negotiating point: zero uranium enrichment in Iran.
But at least one preliminary draft proposal, described to CNN by two sources, includes several incentives for Iran. Some details were discussed during a secret, hours-long meeting between U.S. special envoy Steve Witkoff and Gulf counterparts at the White House last Friday, the day before U.S. military strikes on Iran.
Among the terms being discussed, which have not been previously reported, is an estimated $20 billion to $30 billion investment in Iran's new unenriched nuclear program, which would be used for civilian energy purposes, Trump administration officials told CNN.
Other incentives include the possible lifting of some sanctions on Iran and allowing Tehran to access $6 billion currently held in foreign bank accounts that it is prohibited from using freely.