Ժնևում Իսրայելի դեսպան Դանիել Մերոնը բողոքել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչիին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում ելույթի հնարավորություն տրամադրելու ծրագրերի դեմ:
«Իրանի արտգործնախարարին խոսք տրամադրելը խաթարում է խորհրդի հեղինակությունը և դավաճանություն է ռեժիմի զոհերի նկատմամբ»,- Reuters-ի փոխանցմամբ, նշել է Մերոնը:
Խորհուրդը հայտարարել է, որ Արաղչին կարող է ելույթ ունենալ՝ նախքան ԵՄ և Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի արտգործնախարարների հետ բանակցությունները: Մերոնը մեղադրել է Իրանին խորհուրդն օգտագործելու մեջ՝ «բռնապետական արշավը խթանելու համար»:

Israel opposes Iran's speech at the UN. Reuters
Israel’s ambassador to Geneva, Daniel Meron, has protested plans to allow Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi to address the UN Human Rights Council.
“Allowing the Iranian foreign minister to speak undermines the council’s authority and is a betrayal of the regime’s victims,” Meron said, according to Reuters.
The council said Araghchi could speak before talks with the foreign ministers of the EU, Britain, France, and Germany. Meron accused Iran of using the council to “promote a totalitarian campaign.”