Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ Մինսկի ֆորումին կմասնակցի հեռավար
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրասիական տնտեսական միության Մինսկի ֆորումին կմասնակցի հեռավար՝ առցանց ձևաչափով։ Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի արտգործնախարար Մաքսիմ Ռիժենկովը, գրում է ТАСС-ը։
ԵԱՏՄ անդամ երկրների (Ռուսաստան, Ղազախստան և Ղրղզստան) բոլոր առաջնորդները, բացառությամբ Հայաստանի վարչապետի, հաստատել են իրենց անձնական ներկայությունը միջոցառմանը։ Համաժողովի ընթացքում սպասվում է Կուբայի նախագահ Միգել Մարիո Դիաս-Կանել Բերմուդեսի պաշտոնական այցը Բելառուս։ Իր մասնակցությունը հաստատել է նաև Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իրանի նախագահը ծրագրում է այց։
«Մենք դեռ հույս ունենք Իրանի նախագահի պաշտոնական այցի հետ: Թեև մենք հասկանում ենք իրավիճակը տարածաշրջանում, մենք ցանկանում ենք, որ շուտափույթ կարգավորում և խաղաղություն գա այս հողում: Բայց առայժմ այս պատվիրակության այցը պլանների մեջ է»,- ասել է Ռիժենկովը: Բելառուսի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական համաժողովին գրանցվել է ավելի քան 2000 մասնակից 29 երկրներից։
Եվրասիական տնտեսական համաժողովը կանցկացվի հունիսի 26-ին Մինսկում՝ BelExpo միջազգային ցուցահանդեսային կենտրոնում։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян примет участие в Минском форуме Евразийского экономического союза дистанционно, в онлайн-формате. Об этом сообщил министр иностранных дел Белоруссии Максим Рыженков, сообщает ТАСС.
Все лидеры стран-членов ЕАЭС (Россия, Казахстан и Киргизия), за исключением премьер-министра Армении, подтвердили свое личное присутствие на мероприятии. В ходе конференции ожидается официальный визит в Беларусь президента Кубы Мигеля Марио Диас-Канеля Бермудеса. Свое участие подтвердил и президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. Ранее сообщалось, что планирует визит президент Ирана.
"У нас еще есть надежда на официальный визит президента Ирана. Хотя мы понимаем ситуацию в регионе, мы хотим скорейшего урегулирования и наступления мира на этой земле. Но пока визит этой делегации в планах", - сказал Рыженков. Глава МИД Беларуси отметил, что на Евразийский экономический форум зарегистрировались более 2 тыс. участников из 29 стран.
Евразийский экономический форум пройдет 26 июня в Минске, в Международном выставочном центре «БелЭкспо».