Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահները քննարկել են Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտությունը, երկկողմ հարաբերությունները և տարածաշրջանային խնդիրներ:
Ըստ թուրքական լրատվամիջոցների՝ Էրդողանը նշել է, որ Իսրայելի՝ Իրանի դեմ հարձակումները վտանգում են տարածաշրջանի անվտանգությունը: Նա ընդգծել է, որ Նեթանյահուի կառավարության օրենքներին հակասող կեցվածքը բացահայտ սպառնալիք է միջազգային համակարգի համար, և տարածաշրջանն այլևս չի կարող հանդուրժել նոր պատերազմ:
Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան առաջին օրվանից կենտրոնացել է դիվանագիտական ջանքերի վրա՝ հարձակումները դադարեցնելու համար: Նա շեշտել է, որ Իրանի հետ խնդիրների լուծման միակ ճանապարհը դիվանագիտությունն է, և անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ վերադառնալ բանակցությունների սեղան:
Հեռախոսազրույցի վերաբերյալ մանրամասներ է հայտնել նաև Կրեմլը՝ տեղեկացնելով, որ առաջնորդները կողմ են արտահայտվել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցմանը և վիճելի հարցերի՝ դիվանագիտական մեթոդներով կարգավորմանը:
Բացի այդ, Վլադիմիր Պուտինը հայտնել է իր երախտագիտությունը թուրքական կողմին՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ բանակցությունների կազմակերպմանն աջակցելու համար:

Путин и Эрдоган обсудили израильско-иранские столкновения
Президенты Турции и России обсудили конфликт между Израилем и Ираном, двусторонние отношения и региональные проблемы.
По данным турецких СМИ, Эрдоган отметил, что атаки Израиля на Иран ставят под угрозу безопасность региона. Он подчеркнул, что неконституционная позиция правительства Нетаньяху представляет собой явную угрозу международной системе, и регион больше не может терпеть еще одну войну.
Эрдоган заявил, что Турция сосредоточилась на дипломатических усилиях по прекращению атак с самого первого дня. Он подчеркнул, что единственный способ решить проблемы с Ираном — дипломатия, и что необходимо вернуться за стол переговоров как можно скорее.
Кремль также предоставил подробности телефонного разговора, отметив, что лидеры выступают за немедленное прекращение боевых действий и урегулирование спорных вопросов дипломатическими методами.
Кроме того, Владимир Путин выразил признательность турецкой стороне за поддержку организации прямых переговоров между Россией и Украиной.