CNN-ը գրում է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեմ է արտահայտվել Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին սպանելու Իսրայելի ծրագրին։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահը հրապարակային և մասնավոր զրույցներում հստակ հայտնել է, որ ներկա փուլում նախընտրում է, որպեսզի Միացյալ Նահանգները չմիջամտի։
Իր աղբյուրներին հղում անելով նման տեղեկություն է հայտնում նաև Reuters-ը։
ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան CNN-ին հայտնել է, որ իսրայելցիներն Իսրայելի և Իրանի միջև շարունակվող հակահարվածների ֆոնին Խամենեին սպանելու հնարավորություն են ունեցել։ ԱՄՆ-ն Իսրայելին փոխանցել է, որ Թրամփը դեմ է այդ ծրագրին, և այն չի իրագործվել։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի խոսնակը CNN-ին հայտնել է, որ Թրամփի կողմից Իսրայելի ծրագիրը մերժելու մասին լուրերը «կեղծ» են։

Trump prevented the assassination of Iran's supreme spiritual leader
CNN writes that President Donald Trump has spoken out against Israel's plan to assassinate Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. At the same time, the US president has made it clear in public and private conversations that he prefers that the United States not intervene at this stage.
Reuters also reports similar information, citing its sources.
A senior US official told CNN that the Israelis had the opportunity to assassinate Khamenei amid the ongoing confrontation between Israel and Iran. The US conveyed to Israel that Trump was against the plan and was not implemented.
A spokesman for Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu told CNN that reports that Trump rejected the Israeli plan were "fake."