Ադրբեջանի տարածքը չի օգտագործվի Իրանի դեմ․ Բայրամով
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները։
Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը, ցավակցություն հայտնելով մի շարք իրանցի ռազմական ղեկավարների, այդ թվում՝ գեներալ Շահիդ Բաղերիի մահվան կապակցությամբ, Ադրբեջանի կառավարության և ժողովրդի ցավակցությունն է հայտնել է Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին, ինչպես նաև զոհվածների ընտանիքներին։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը նաև ընդգծել է. «Ադրբեջանի Հանրապետությունը ոչ մի դեպքում թույլ չի տա, որ իր օդային տարածքն օգտագործվի Իրանի կամ այլ երկրների վրա հարձակվելու համար»։
Արաղչին Իրանի դեմ հարձակումը որակել է որպես ազգային ինքնիշխանության և բոլոր միջազգային օրենքների ու նորմերի ակնհայտ խախտում և ասել է. «Այս գործողությունները սպառնում են համաշխարհային խաղաղությանը և անվտանգությանը, և Իրանը վճռականորեն կպատասխանի այս ագրեսիային՝ համաձայն իր օրինական պաշտպանության»։
Իրանի ԱԳ նախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանին ցավակցության և կարեկցանքի ուղերձի համար և Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումը գնահատել որպես երկրների խաղաղ միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումից զերծ մնալու հետ կապված բոլոր կարմիր գծերի խախտում և կոչ արել բոլոր երկրներին դատապարտել այն։

Azerbaijani territory will not be used against Iran. Bayramov
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov discussed the developments in the region in a telephone conversation with Iranian Foreign Minister Sayyid Abbas Araghchi.
Expressing condolences over the death of several Iranian military leaders, including General Shahid Bagheri, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan expressed the condolences of the government and people of Azerbaijan to the government and people of Iran, as well as to the families of the deceased.
The Head of the Azerbaijani Foreign Ministry also emphasized: "The Republic of Azerbaijan will under no circumstances allow its airspace to be used to attack Iran or other countries."
Araghchi described the attack on Iran as a clear violation of national sovereignty and all international laws and norms and said: "These actions threaten world peace and security, and Iran will resolutely respond to this aggression by its legitimate defense."
The Iranian Foreign Minister also thanked Azerbaijan for its message of condolences and sympathy, assessed the attack on Iran's nuclear facilities as a violation of all red lines related to refraining from attacking peaceful nuclear facilities of countries, and called on all countries to condemn it.