Վրաստանը չի ընդունել Հայաստանից ներմուծված ծաղիկների խմբաքանակը
Վրաստանի ֆիննախարարության եկամուտների ծառայության հաղորդմամբ՝ Հայաստանից ներմուծվող սեզոնային ծաղիկների 10 հազար միավորից բաղկացած խմբաքանակի մուտքը Վրաստան արգելվել է. պատճառը հայտնաբերված վնասատուներն են։
Հաղորդվում է, որ հայ-վրացական սահմանի «Սադախլո» մաքսակետում ծաղիկները ենթարկվել են ֆիտոսանիտարական ստուգման։
Ըստ վրացական կառավարության կարգավորումների՝ վարակված բուսական արտադրանքը ենթակա է վերադարձման արտահանող երկիր։
Հայաստանը Վրաստան ծաղկի հիմնական մատակարարներից է՝ Էկվադորից հետո։
«Սակստատ»-ի տվյալներով՝ 2024 թվականին Հայաստանից Վրաստան է ներմուծվել 3.2 մլն դոլարի ծաղիկ, իսկ 2025 թվականի առաջին չորս ամիսներին՝ 1.3 մլն դոլարի։

Грузия не приняла партию цветов, импортированных из Армении
По сообщению Службы доходов Министерства финансов Грузии, въезд в Грузию партии из 10 тысяч единиц сезонных цветов, импортированных из Армении, был запрещен из-за обнаруженных вредителей.
Сообщается, что на таможенном пункте «Садахло» на армяно-грузинской границе цветы прошли фитосанитарную проверку.
Согласно правилам правительства Грузии, заражённая растительная продукция подлежит возврату в страну-экспортёр.
Армения является одним из основных поставщиков цветов в Грузию после Эквадора.
По данным «Сакстата», в 2024 году из Армении в Грузию было импортировано цветов на 3,2 млн долларов, а за первые четыре месяца 2025 года — на 1,3 млн долларов.