Տուսկը կառավարության վստահության հարցով քվեարկություն կկազմակերպի
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ քվեարկության կդնի իր կառավարության վստահության հարցը՝ նպատակ ունենալով նախագահական ընտրություններում կրած պարտությունից հետո ամրապնդել փխրուն կոալիցիայի դիրքերը։
Կիրակի օրը կայացած ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից հետո՝ իր առաջին հրապարակային ելույթում, վարչապետ Տուսկը վստահեցրել է, որ կառավարությունն անհապաղ կանցնի գործի և կներկայացնի մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ՝ վերականգնելու կառավարության աշխատանքային տեմպը։
Շնորհավորելով աջակողմյան ընդդիմության թեկնածու Կարոլ Նավրոցկու հաղթանակը, Տուսկը նշել է, որ կառավարությունն ունի «պահուստային ծրագիր» և հավաստիացրել է, որ «ոչ մի պահ չի դադարի գործել»՝ կրկնապատկելով օրենսդրական աշխատանքների ջանքերը։
Վարչապետը նաև նշել է. «Ցանկանում եմ, որ բոլորը՝ ներառյալ մեր ընդդիմախոսները թե՛ երկրի ներսում, թե՛ դրսում, տեսնեն, որ մենք լիովին գիտակցում ենք պահի լրջությունը, սակայն չենք պատրաստվում ետ քայլ կատարել»։ Նա նաև հավելել է, որ դիմելու է խորհրդարանին՝ հաստատելու իր կառավարության մեծամասնությունը։

Tusk to hold vote of confidence in government
Polish Prime Minister Donald Tusk has said he will hold a confidence vote on his government, aiming to shore up his fragile coalition after its defeat in the presidential election.
In his first public speech since Sunday’s election results were announced, Tusk vowed that the government would act immediately and present several legislative initiatives to restore the government’s momentum.
Congratulations to right-wing opposition candidate Karol Nawrocki on his victory. Tusk said the government had a “backup plan” and vowed that it would “not stop working for a moment” by redoubling its efforts to pass legislation.
The prime minister added: “I want everyone, including our opponents both at home and abroad, to see that we are fully aware of the seriousness of the situation, but we are not going to back down.” He said he would appeal to parliament to confirm his government’s majority.