Ուկրաինայի հարցում Լեհաստանի նոր նախագահի դիրքորոշումը տարբեր է
Լեհաստանի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթել է ազգայնական թեկնածու Կարոլ Նավրոցկին՝ ստանալով ձայների 50.89%-ը:
Reuters-ը գրում է, որ այս արդյունքը լուրջ հարված է եվրոպամետ կառավարության բարեփոխումների օրակարգին:
Վարչապետ Դոնալդ Տուսկը 2023 թվականին իշխանության է եկել ձախակողմյան և կենտրոնամետ կուսակցությունների լայն դաշինքով՝ խոստանալով չեղարկել ազգայնական «Օրենք և արդարություն» (PiS) կուսակցության կողմից կատարված փոփոխությունները, որոնք, Եվրամիության գնահատմամբ, խաթարել են ժողովրդավարությունը, կանանց և փոքրամասնությունների իրավունքները:
Սակայն բարեփոխումներն առաջընթաց չեն գրանցել, հիմնականում այն պատճառով, որ, կառավարության պնդմամբ, գործող նախագահ Անջեյ Դուդան, որը PiS-ի դաշնակից է, վետո է դրել օրինագծերի վրա: Սպասվում է, որ Նավրոցկին նույնպես կշարունակի արգելափակել դրանք:
Թեև Նավրոցկին աջակցում է Ուկրաինային ռազմական օգնություն տրամադրելուն, նա դեմ է Կիևի՝ արևմտյան դաշինքներին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ին, անդամակցելուն: Նա նաև հայտարարել է, որ չի համաձայնի Ուկրաինայի տարածքում լեհական զորքեր տեղակայելու առաջարկին:
Նավրոցկին հերքել է իրեն ռուսամետ համարելու պնդումները՝ ընդգծելով, որ Լեհաստանն իրավունք ունի Կիևի հետ բարձրացնել զգայուն հարցեր, օրինակ, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում ուկրաինացի ազգայնականների կողմից սպանված լեհ զոհերի մասունքների արտաշիրմումը:

Poland's new president has a different stance on Ukraine
Nationalist candidate Karol Nawrocki won the second round of Poland's presidential election with 50.89% of the vote.
Reuters writes that the result seriously blows the pro-European government's reform agenda.
Prime Minister Donald Tusk came to power in 2023 with a broad alliance of left-wing and centrist parties, promising to reverse changes introduced by the nationalist Law and Justice (PiS) party. The European Union says these changes have undermined democracy, women's rights, and minority rights.
However, the reforms have not progressed, mainly because the government claims that incumbent President Andrzej Duda, a PiS ally, has vetoed the bills. Nawrocki is also expected to continue to block them.
While Nawrocki supports providing military aid to Ukraine, he opposes Kyiv's annexation of the Western alliances, including NATO. He also said he would not agree to the proposal to station Polish troops on Ukrainian territory.
Navrotsky denied allegations that he was pro-Russian, stressing that Poland has the right to raise sensitive issues with Kyiv, such as the exhumation of the remains of Polish victims killed by Ukrainian nationalists during World War II.