Իրանն առաջարկում է ամերիկյան ներդրումների ներգրավմամբ ուրանի հարստացման կոնսորցիում ստեղծել։
Դա կարող է այլընտրանք դառնալ Իրանի միջուկային ծրագրի «ամբողջական վերացման» համար, որն առաջ է մղում Դոնալդ Թրամփը: Այս մասին New York Times-ին պատմել են իրանցի չորս պաշտոնյաներ:
Ինչպես գրում է NYT-ը, Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին այդ գաղափարն առաջարկել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆին կիրակի օրը՝ մայիսի 11-ին, Օմանում կայացած բանակցությունների ժամանակ: Ուիթքոֆի ներկայացուցիչը հերքել է, որ այդ թեման բարձրացվել է հանդիպման ժամանակ։
Ենթադրվում է, որ բացի Իրանից, կոնսորցիումին պետք է մասնակցեն Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն: Համաձայնագրի շրջանակներում Իրանը կկարողանա ուրանը հարստացնել մինչև 3,67% մակարդակի, որից հետո այն կուղարկվի արաբական այլ երկրներ՝ քաղաքացիական կարիքների համար:
Միջուկային զենքի համար անհրաժեշտ մակարդակից ցածր ուրանի հարստացման գաղափարն արդեն ներառված է այլ երկրների հետ Իրանի 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրում: Նոր առաջարկի հիմնական տարբերությունն այն է, որ այն նախատեսում է այլ երկրներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից դիտորդների ներկայություն իրանական օբյեկտներում:

Iran is proposing to create a consortium to enrich uranium with American investment.
This could be an alternative to the "complete elimination" of Iran's nuclear program, which is being promoted by Donald Trump, four Iranian officials told the New York Times.
According to the NYT, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi proposed the idea to US President Donald Trump's special envoy, Steve Witkoff, during talks in Oman on Sunday, May 11. Witkoff's representative denied that the topic was raised during the meeting.
It is assumed that in addition to Iran, Saudi Arabia and the UAE should participate in the consortium. Under the agreement, Iran will be able to enrich uranium to 3.67%, after which it will be sent to other Arab countries for civilian needs.
The idea of ​​enriching uranium below the level needed for nuclear weapons is already included in Iran's 2015 nuclear agreement with other countries. The main difference in the new proposal is that it provides for the presence of observers from different countries, including the United States, at Iranian facilities.