ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները չի միջամտի Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև ընթացող հակամարտությանը՝ այն անվանելով «մեր գործը չէ»:
Fox News-ին տված հարցազրույցում Վենսը նշել է, որ ԱՄՆ-ն կփորձի նպաստել հակամարտության լիցքաթափմանը, սակայն չի կարող երկու կողմերին ստիպել վայր դնել զենքերը: «Մենք կարող ենք խրախուսել կողմերին՝ մի փոքր զսպվածություն ցուցաբերել, բայց չենք ներքաշվի պատերազմի մեջ, որը մեզ չի վերաբերում և կապ չունի ԱՄՆ-ի վերահսկողության հետ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի հարցը լուծել դիվանագիտական ուղիներով:
«Մենք հույս ունենք և ակնկալում ենք, որ այս հակամարտությունը չի վերածվի լայնամասշտաբ տարածաշրջանային պատերազմի կամ, Աստված մի արասցե, միջուկային բախման: Այս պահին մենք կարծում ենք, որ դա տեղի չի ունենա»,- ընդգծել է Վենսը:

«США не будут вмешиваться в конфликт Индии и Пакистана». Вэнс
Вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что Соединенные Штаты не будут вмешиваться в продолжающийся конфликт между Индией и Пакистаном, назвав его «не нашим делом».
В интервью Fox News Вэнс отметил, что США будут способствовать деэскалации конфликта, но не могут заставить обе стороны сложить оружие. «Мы можем побуждать стороны проявлять некоторую сдержанность, но мы не будем втянуты в войну, которая нас не касается и не находится под контролем США», — сказал он, добавив, что США продолжат решать вопрос дипломатическими путями.
«Мы надеемся и ожидаем, что этот конфликт не перерастет в широкомасштабную региональную войну или, не дай Бог, в ядерное столкновение. На данный момент мы считаем, что этого не произойдет», — подчеркнул Вэнс.