ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները չի միջամտի Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև ընթացող հակամարտությանը՝ այն անվանելով «մեր գործը չէ»:
Fox News-ին տված հարցազրույցում Վենսը նշել է, որ ԱՄՆ-ն կփորձի նպաստել հակամարտության լիցքաթափմանը, սակայն չի կարող երկու կողմերին ստիպել վայր դնել զենքերը: «Մենք կարող ենք խրախուսել կողմերին՝ մի փոքր զսպվածություն ցուցաբերել, բայց չենք ներքաշվի պատերազմի մեջ, որը մեզ չի վերաբերում և կապ չունի ԱՄՆ-ի վերահսկողության հետ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի հարցը լուծել դիվանագիտական ուղիներով:
«Մենք հույս ունենք և ակնկալում ենք, որ այս հակամարտությունը չի վերածվի լայնամասշտաբ տարածաշրջանային պատերազմի կամ, Աստված մի արասցե, միջուկային բախման: Այս պահին մենք կարծում ենք, որ դա տեղի չի ունենա»,- ընդգծել է Վենսը:

"The US will not intervene in the India-Pakistan conflict." Vance
US Vice President J.D. Vance has said the United States will not intervene in the ongoing conflict between India and Pakistan, calling it “none of our business.”
In an interview with Fox News, Vance said the US will try to help defuse the conflict but cannot force either side to lay down their arms. “We can encourage the parties to show some restraint, but we will not get involved in a war that is not our business, and that is not under US control,” he said, adding that the US will continue to resolve the issue through diplomatic channels.
“We hope and expect that this conflict will not escalate into a full-scale regional war or, God forbid, a nuclear conflict. We believe that will not happen at this point,” Vance stressed.