Միացյալ Նահանգները ճնշում է գործադրում Իսրայելի վրա, որպեսզի այս օրերին պայմանավորվածություն ձեռք բերվի ՀԱՄԱՍ-ի հետ՝ նախքան նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի այցը Միջին Արևելք։ Այս մասին գրում է իսրայելական Haaretz պարբերականը։
Վաշինգտոնից զգուշացնում են, որ Իսրայելը կարող է բախվել միջազգային մեկուսացման, եթե համաձայնություն չկայացվի։
Թրամփի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆը հանդիպել է պատանդների ընտանիքների հետ և հրապարակավ քննադատել Իսրայելի ղեկավարությանը։
Ուիթքոֆը նշել է․ «Պատերազմը չավարտելու գինը մինչ այժմ վճարել են պատանդները։ Այժմ այդ գինը բարձր է լինելու նաև Իսրայելի համար»։
Հաղորդվում է, որ Ուիթքոֆը պահանջել է իր՝ վարչապետ Նեթանյահուի վերաբերյալ քննադատությունը հասցնել մամուլին։

The US is putting pressure on Israel
The United States is pressuring Israel to reach an agreement with Hamas in the coming days, ahead of a visit by former President Donald Trump to the Middle East, the Israeli newspaper Haaretz reported.
Washington has warned that Israel could face international isolation if an agreement is not reached.
Trump's special envoy, Steve Witkoff, has met with the families of the hostages and publicly criticized the Israeli leadership.
Witkoff said, "The price for not ending the war has been paid so far by the hostages. Now the price will be high for Israel as well."