Քվեարկության երկրորդ փուլում Բունդեսթագը Գերմանիայի կանցլեր է ընտրել Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության և Քրիստոնեա-սոցիալական միության դաշինքի առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցին։ Քաղաքական գործիչն ստացել է 325 ձայն, մեծամասնություն կազմելու համար անհրաժեշտ էր 316 ձայն։ Դեմ է քվեարկել 289 պատգամավոր, մեկը՝ ձեռնպահ։ Եվս երեք քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել։
Այսօր ավելի վաղ Մերցը բավարար ձայներ չէր հավաքել Բունդեսթագի ընտրությունների առաջին փուլում կանցլեր ընտրվելու համար։ Մերցի թեկնածության օգտին քվեարկել էր խորհրդարանի 310 անդամ։ Մերցը դարձել է երկրի պատմության տասներորդ կանցլերը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ընկած ժամանակահատվածում։
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հաստատել է Ֆրիդրիխ Մերցի թեկնածությունը կանցլերի պաշտոնում։

Friedrich Merz was elected Chancellor of Germany
In the second round of voting, the Bundestag elected Friedrich Merz, leader of the Christian Democratic Union and the Christian Social Union, as Chancellor of Germany. The politician received 325 votes, 316 of which were needed to form a majority. 289 deputies voted against, one abstained, and three more ballots were declared invalid.
Earlier today, Merz did not receive enough votes to be elected Chancellor in the first round of the Bundestag elections. 310 members of parliament voted in favor of Merz's candidacy. Merz became the tenth Chancellor in the country's history since World War II.
German President Frank-Walter Steinmeier approved Friedrich Merz's candidacy for the position of Chancellor.