Թրամփը մայիսի 8-ը հռչակել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հաղթանակի օր
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մայիսի 8-ը պետք է պաշտոնապես նշվի որպես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հաղթանակի օր։ Այս մասին նա գրել է Truth Social սոցիալական ցանցի իր էջում։
«Մեր բազմաթիվ դաշնակիցներ և բարեկամներ մայիսի 8-ը նշում են որպես հաղթանակի օր, սակայն Ամերիկան ավելին է արել, քան որևէ այլ երկիր՝ հաղթանակին հասնելու համար։ Ես մայիսի 8-ը նշանակում եմ որպես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հաղթանակի օր, իսկ նոյեմբերի 11-ը՝ որպես Առաջին համաշխարհային պատերազմի հաղթանակի օր», - գրել է Թրամփը։
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն հաղթել է երկու համաշխարհային պատերազմներում՝ շնորհիվ իր ուժի, խիզախության և ռազմական հանճարի, սակայն երբեք պատշաճ կերպով չի տոնել այդ հաղթանակները։

Trump declares May 8th as Victory Day in World War II
US President Donald Trump has announced that May 8 should be officially celebrated as Victory Day in World War II. He wrote about this on his page on the social network Truth Social.
“Many of our allies and friends celebrate May 8 as Victory Day, but America did more than any other country to achieve victory. I designate May 8 as Victory Day in World War II, and November 11 as Victory Day in World War I,” Trump wrote.
He emphasized that the United States won two world wars thanks to its strength, courage, and military genius but has never adequately celebrated these victories.