Ամերիկյան բանակի ներքին պլանավորման փաստաթղթերի համաձայն՝ քննարկվում է Դոնալդ Թրամփի ծննդյան օրը՝ հունիսի 14-ին հնարավոր ռազմական շքերթի անցկացումը։ Ըստ Associated Press-ի կողմից ստացված փաստաթղթերի՝ ծրագրված շքերթին կարող է մասնակցել ավելի քան 6600 զինծառայող, առնվազն 150 միավոր ռազմական տեխնիկա, 50 ուղղաթիռ, 7 նվագախումբ և հազարավոր քաղաքացիական անձինք։
Շքերթը համընկնում է բանակի 250-ամյակի տոնակատարության հետ, որը նախատեսված է Վաշինգտոնի ազգային առևտրի կենտրոնում։ Թեև նախագիծը դեռևս պաշտոնապես հաստատված չէ, այն ներկայացնում է բանակի տեսլականը՝ հաշվի առնելով Թրամփի՝ վաղուց արտահայտած ցանկությունը ռազմական շքերթ կազմակերպելու վերաբերյալ։
Թեև փաստաթղթերում ֆինանսական հաշվարկներ չեն ներկայացվում, նմանածավալ միջոցառումը կարող է արժենալ տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ։ Ծախսերը կներառեն զինտեխնիկայի տեղափոխումը, անձնակազմի կեցությունն ու սնունդը։ Քաղաքային իշխանությունները մտահոգություն են հայտնել ծանր տեխնիկայի կողմից ճանապարհների հնարավոր վնասման հարցով։
Բանակի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ վերջնական որոշում դեռ չկա։ «Մենք ցանկանում ենք, որ այս տոնը լինի ամբողջ ազգի համար, և շքերթը դառնա այդ տոնի մի մասը»,- ասել է գնդապետ Դեյվ Բաթլերը։
Թեև Սպիտակ տունը մեկնաբանություն չի տրամադրել, Թրամփը իր Truth հարթակում գրել է, որ «նորից սկսելու են տոնել հաղթանակները»՝ նշելով, որ մտադիր է փոփոխել մի շարք պատմական օրերի անվանումներ։

Возможный военный парад в честь дня рождения Трампа и Дня армии
Согласно внутренним документам планирования армии США, обсуждается проведение военного парада 14 июня в честь дня рождения Дональда Трампа. По данным, полученным Associated Press, в запланированном параде могут принять участие более 6600 военнослужащих, не менее 150 единиц военной техники, 50 вертолётов, 7 оркестров и тысячи гражданских лиц.
Парад совпадает с празднованием 250-летия армии США, которое запланировано в Национальном торговом центре Вашингтона. Хотя проект ещё не получил официального утверждения, он отражает видение армии с учётом давно высказанного желания Трампа организовать военный парад.
Хотя в документах не указаны финансовые расчёты, мероприятие такого масштаба может обойтись в десятки миллионов долларов. Расходы включают транспортировку военной техники, проживание и питание личного состава. Городские власти выразили обеспокоенность возможным повреждением дорог тяжёлой техникой.
Представители армии заявили, что окончательное решение ещё не принято. «Мы хотим, чтобы этот праздник был для всей нации, и парад стал его частью», — сказал полковник Дэйв Батлер.
Хотя Белый дом не предоставил комментариев, Трамп написал на своей платформе Truth, что «они снова начнут праздновать победы», добавив, что намерен изменить названия ряда исторических дней.