Ինչ է ենթադրում ԱՄՆ-ի հետ Ուկրաինայի համաձայնագիրը
Ուկրաինայի առաջին փոխվարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոն մանրամասներ է հայտնել ԱՄՆ-ի հետ հանքանյութերի համաձայնագրի դրույթներից։
Ըստայդմ՝
• Ուկրաինան պարտքեր չունի ԱՄՆ-ի առջև՝ նախկինում տրամադրված ռազմական օգնության համար:
• Ուկրաինան պահպանում է լիակատար սեփականություն և վերահսկողություն՝ ներառյալ ընդերքը, ընկերությունները և ռեսուրսները:
• Հիմնադրամը համատեղ է՝ 50/50 բաժնեմասով: Կողմերից ոչ մեկը ձայնի առավելություն չունի: Հիմնադրամը կհամալրվի միայն նոր լիցենզիաներից ստացված եկամուտներով:
• Հիմնադրամը հարկեր չի վճարի, որպեսզի միջոցներն ամբողջությամբ ծառայեն արդյունքի հասնելուն:
• Ուկրաինայի ազգային սեփականությունը պաշտպանված է:
• Պետական ընկերությունների սեփականաշնորհման կամ կառավարման գործընթացներում փոփոխություններ չեն լինի: «Ուկրնաֆտա»-ն և «Էներգոատոմ»-ը կմնան Ուկրաինայի սեփականություն:
• Համաձայնագիրը համապատասխանում է Ուկրաինայի Սահմանադրությանը և չի փոխում նրա եվրաինտեգրման ուղղությունը:
• ԱՄՆ-ն կաջակցի ներդրումների ներգրավմանը՝ DFC գործակալության միջոցով, ինչպես Ամերիկայից, այնպես էլ ԵՄ-ից:
• ԱՄՆ-ն տրամադրում է միջոցներ և օգնություն Ուկրաինային: Ուկրաինան ներդնում է նոր հանքավայրերից ստացված եկամուտների մի մասը: Կողմերը համատեղ որոշում են, թե որ նախագծերում ներդրումներ անել։ Ներդրումները պետք է արվեն բացառապես Ուկրաինայում: Դրանք կարող են ներառել հանքարդյունաբերություն, ենթակառուցվածքներ, նավթ և գազ:

What does the Ukraine agreement with the US entail?
First Deputy Prime Minister of Ukraine Yulia Sviridenko has provided details of the provisions of the minerals agreement with the United States.
According to this:
• Ukraine has no debts to the United States for previously provided military assistance.
• Ukraine retains full ownership and control, including the subsoil, companies, and resources.
• The fund is a joint 50/50 partnership. Neither party has a voting advantage. The fund will be replenished only with income from new licenses.
• The fund will not pay taxes, so the funds are fully used to achieve the desired result. Ukraine's national property is protected.
• The privatization or management processes of state-owned companies will not change. Ukrnafta and Energoatom will remain Ukrainian property.
• The agreement is consistent with the Constitution of Ukraine and does not change its European integration path.
• Through the DFC agency, the United States will support the attraction of investments from both the United States and the EU.
• The United States provides funds and assistance to Ukraine. Ukraine invests part of its income from new mines. The parties jointly decide which projects to invest in. Investments must be made exclusively in Ukraine. They can include mining, infrastructure, oil, and gas.
• Profits will not be distributed in the first ten years, and all funds will be directed to the reconstruction of Ukraine.