Թրամփը հայտարարել է մաքսատուրքերը վերականգնելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ առաջիկա երկու-երեք շաբաթվա ընթացքում որոշ երկրների նկատմամբ կարող է վերականգնել «փոխադարձ» մաքսատուրքերը. գրում է CNN-ը։
Նա նշել է, որ եթե առևտրային համաձայնություններ չկնքվեն, մաքսատուրքեր կսահմանվեն:
Ապրիլի 9-ին Թրամփը ժամանակավորապես դադարեցրել էր այս մաքսատուրքերը՝ 90 օր տրամադրելով բանակցությունների համար: Ըստ վարչակազմի՝ 90-100 երկիր պատրաստակամություն է հայտնել բանակցելու, սակայն ժամանակը սուղ է:
Համաձայնությունների բացակայության դեպքում մաքսատուրքերը կարող են հասնել 50%-ի, իսկ Չինաստանի համար՝ 145%-ի:
Միջազգային կազմակերպությունները զգուշացնում են, որ այս մաքսատուրքերը կարող են դանդաղեցնել համաշխարհային տնտեսությունը՝ վերափոխելով առևտրային և ֆինանսական հոսքերը:
Ներկայում ԱՄՆ-ը պահպանում է 10% ընդհանուր մաքսատուրք ներմուծվող ապրանքների համար, որոշ ապրանքների համար՝ ավելի բարձր: Բանակցությունների հաջողությունը կարևոր է տնտեսական ճգնաժամը կանխելու համար:

Trump announces reinstatement of tariffs
CNN reports that US President Donald Trump has announced that he may reimpose "reciprocal" tariffs on some countries in the next two to three weeks.
He noted that tariffs will be imposed if no trade agreements are signed.
On April 9, Trump temporarily suspended these tariffs, giving them 90 days for negotiations. According to the administration, 90-100 countries are willing to negotiate, but time is running out.
Without agreements, tariffs could reach 50%, and for China - 145%.
International organizations warn that these tariffs could slow the global economy by reshaping trade and financial flows.
Currently, the US maintains a 10% general tariff on imported goods, with higher tariffs on some goods. The success of the negotiations is essential to prevent an economic crisis.