CNN-ը հայտնում է, որ Թրամփի վարչակազմը պատրաստակամություն է հայտնել ճանաչելու Ռուսաստանի վերահսկողությունը Ղրիմի նկատմամբ՝ որպես ԱՄՆ-ի առաջարկի մաս Ուկրաինայի հետ պատերազմը դադարեցնելու նպատակով։
Կիևից այս հարցի վերաբերյալ անմիջական մեկնաբանություն առայժմ չի ստացվել։
CNN-ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ առաջարկը ներառում է նաև հաշտության գծով հրադադարի հաստատում։ Ծրագիրը քննարկվել է հինգշաբթի՝ Փարիզում, եվրոպացիների և ուկրաինացիների հետ, ինչպես նաև ներկայացվել է Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հեռախոսազրույցի ընթացքում։
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ ծրագրի որոշ մանրամասներ դեռ պետք է հստակեցվեն, և ԱՄՆ-ը նախատեսում է հաջորդ շաբաթ Լոնդոնում շարունակել աշխատանքը եվրոպացիների և ուկրաինացիների հետ։

Trump is ready to recognize Russian control over Crimea. CNN
CNN reports that the Trump administration has expressed its readiness to recognize Russian control over Crimea as part of a US proposal to end the war in Ukraine.
Kyiv did not immediately comment on the issue.
According to a CNN source, the proposal also includes a ceasefire for peace. The plan was discussed with Europeans and Ukrainians in Paris on Thursday. It was also presented to the Russian Federation during a phone call between US Secretary of State Marco Rubio and Russian Foreign Minister Sergei Lavrov.
According to the same source, some plan details still need to be clarified, and the US plans to continue working with Europeans and Ukrainians in London next week.