«Կիևի առաջարկը պետք է վերլուծել». Պեսկով
Քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները դադարեցնելու՝ Կիևի առաջարկը պետք է վերլուծել՝ հաշվի առնելով Զատկի զինադադարի փորձը․ ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Նրանք (ուկրաինական կողմը- խմբ.) առաջարկ են արել հարվածներ չհասցնել, սակայն այս թեման պետք է քննարկվի՝ հաշվի առնելով Զատկի զինադադարի փորձը»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի հետ բանակցությունների կոնկրետ պլաններ չկան քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին չհարվածելու մորատորիումի շուրջ։
«Ոչ, կոնկրետ պլաններ չկան, նախագահ Պուտինի կողմից կա պատրաստակամություն՝ քննարկել այդ հարցը։ Հաշվի առնելով Զատկի զինադադարի փորձը՝ այս առումով կոնկրետություն չկա», - ասել է Պեսկովը։

Предложение Киева о прекращении атак на гражданскую инфраструктуру необходимо проанализировать с учётом опыта пасхального перемирия, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Они (украинская сторона — ред.) сделали предложение не наносить удары, но эта тема требует обсуждения с учётом опыта пасхального перемирия», — сказал Песков журналистам.
Он отметил, что конкретных планов переговоров с Украиной по мораторию на удары по гражданской инфраструктуре нет.
«Нет, конкретных планов нет, со стороны президента Путина есть готовность обсуждать этот вопрос. С учётом опыта пасхального перемирия в этом плане конкретики нет», — сказал Песков.